Prawdopodobieństwo Rzucamy pięć razy monetą.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Krzysztof258
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2010, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

Prawdopodobieństwo Rzucamy pięć razy monetą.

Post autor: Krzysztof258 »

Jestem kompletnie zero w tej dziedzinie, a szukałem korepetycji to oni nie udzielają, bo to jest za łatwe. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania, tylko przykład b), Prosiłbym o narysowanie drzewka, może być niewyraźnie.
Mogę podać email, żeby ktoś narysował mi w paincie.


Rzucamy pięć razy monetą. Oblicz,jakie jest prawdopodobieństwo, że
a)co najmniej raz wypadnie orzeł
b) co najwyżej trzy razy wypadnie reszka.
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

Prawdopodobieństwo Rzucamy pięć razy monetą.

Post autor: silvaran »

Co najmniej raz wypadnie orzeł. Łatwiej policzyć prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego, czyli orzeł nie wypadnie ani razu - czyli kiedy wypadną same reszki. Prawdopodobieństwo wypadnięcia reszki to 1/2, a mamy 5 rzutów, więc będzie \(\displaystyle{ \left( \frac{1}{2} \right) ^{5}}\)
Czyli znamy prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do naszego szukanego, więc teraz wystarczy je tylko odjać od 1 i po zadaniu
\(\displaystyle{ P(A)=1-\left( \frac{1}{2} \right) ^{5}}\)
Krzysztof258
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 gru 2010, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

Prawdopodobieństwo Rzucamy pięć razy monetą.

Post autor: Krzysztof258 »

Dziękuję za policzenie, ale jak tak patrzę do zeszytu, to jest przykład do a), chyba że to moja nauczycielka się pomyliła. Prosiłbym o zrobienie jeszcze jednego (obydwu).
ODPOWIEDZ