4 zadania z prawdopodobieństwa.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
pawsin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 19:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwo
Podziękował: 1 raz

4 zadania z prawdopodobieństwa.

Post autor: pawsin »

Witam. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tych zadań:

1. W urnie są 3 kule białe i 4 czarne. Losujemy 5 z nich, przekładamy do pustej urny, a następnie losujemy 1 kule. Jakie jest P tego, że wybierzemy czarną kulę ? (wychodzi mi 0,6 ale zapewne się mylę)

2. Rzucamy trzykrotnie kostką. Jakie jest P wyrzucenia sumy oczek większej niż 14, jeśli w pierwszych dwóch rzutach suma ta wynosiła 19 ? (?!)

3. Dwaj strzelcy jednocześnie strzelają 1 raz do tarczy. Jeden z nich trafia zwykle 7 na 10 strzałow, a drugi 8 na 10. Jakie jest P, że przynajmniej jeden z nich trafi do tarczy ?

4. W klasie liczącej 25 uczniów jest 10 chłopców i 15 dziewcząt. Oblicz P, że w wybranej losowo 4-osobowej grupie znajdzie się: a) 2 chłopców i 2 dziewczynki b) co najmniej jedna dziewczynka

W zad. 4 podpkt a) wychodzi mi jakieś kosmiczne drzewko i muszę dodać do siebie w sumie 6 ułamków, z czego każdy powstał tak jakby po wymnożeniu 4 "gałęzi" (6 przypadków). Nie wiem czy ktoś wie o co mi chodzi, ale jeśli tak, to proszę o potwierdzenie czy ta metoda jest dobra; wtedy nie będzie potrzeby rozwiązywania


Pozdrawiam.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

4 zadania z prawdopodobieństwa.

Post autor: piasek101 »

1.
Mam \(\displaystyle{ \frac{4}{7}}\).
W tych pięciu masz : (1 b i 4 cz) lub (2b i 3 cz) lub (3b i 2cz).
ODPOWIEDZ