Z talii losujemy karty, ze zwracaniem

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
JarTSW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 15 mar 2007, o 15:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: C:/WINDOWS/pulpit
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 11 razy

Z talii losujemy karty, ze zwracaniem

Post autor: JarTSW »

Mam pewien problem z takim zadaniem:
Z talii 52 kart wylosowano kolejno 13 kart ze zwracaniem karty do talii po wylosowaniu. Jakie jest p-pstwo, że dwie z wylosowanych kart będą czerwone.

Skoro losujemy ze zwracaniem, to wszystkich możliwych zdarzeń jest \(\displaystyle{ 52^{13}}\). A zdarzeń, których sprzyjają: (kart czerwonych jest 26, więc skoro ze zwracaniem, to za pierwszym razem 26 kart mogę wylosować, za drugim też) i \(\displaystyle{ 26^11}\) (pozostało mi 26 kart, muszę z tego wybrać 11), czyli \(\displaystyle{ 26^2}\) \(\displaystyle{ \cdot}\) \(\displaystyle{ 26^{11}}\). Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu, bo w odpowiedziach jest inaczej. Więc ktoś się myli.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Z talii losujemy karty, ze zwracaniem

Post autor: piasek101 »

Robiłbym z Bernouliego - dwa sukcesy (czerwone) na 13 prób.
JarTSW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 414
Rejestracja: 15 mar 2007, o 15:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: C:/WINDOWS/pulpit
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 11 razy

Z talii losujemy karty, ze zwracaniem

Post autor: JarTSW »

Ok, mozna i tak, ale chodzi mi bardziej o błąd w moim rozumowaniu - bo wydaje mi się, że jest ono słuszne...
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Z talii losujemy karty, ze zwracaniem

Post autor: piasek101 »

Bład - może to, że przy V z powtórzeniami ważna jest kolejność wylosowanych - a w zadaniu nie.
ODPOWIEDZ