Losowanie kul, gdzie blad

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
dzidziuniaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 25 sty 2009, o 17:07
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy

Losowanie kul, gdzie blad

Post autor: dzidziuniaa »

W pierwszej urnie jest 6 kul czarnych i 4 białe, a w drugiej urnie jest 7 kul czarnych i 8 białych. Losujemy dwie kule bez zwracania z pierwszej urny i dwie kule ze zwracaniem z drugiej urny. Jakie jest prawdopodobieństwo wylosowania dokładnie trzech kul białych?
Nie wychodzi mi coś z wyliczeniem A

\(\displaystyle{ A=C ^{1} _{6}* C ^{1} _{4}*C ^{2} _{8}+C ^{2} _{4}*C ^{1} _{7}*C ^{1} _{8}}\)
Wylicz jedna czarna z 5, 1 biała z 4 no i z drugiej urny tak jak napisałam... co źle rozumuje?
math questions
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 923
Rejestracja: 23 sie 2009, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: .....
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 171 razy

Losowanie kul, gdzie blad

Post autor: math questions »

masz ze zwracaniem w drugiej urnie więc nie mogą to być kombinacje
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Losowanie kul, gdzie blad

Post autor: mat_61 »

math questions pisze:masz ze zwracaniem w drugiej urnie więc nie mogą to być kombinacje
A dlaczego nie?
Przecież to mogą być kombinacje z powtórzeniami.
O tym czy to jest kombinacja nie decyduje fakt zwracania kuli, tylko to czy istotna jest kolejność wylosowanych kul tzn. czy wynikiem losowania jest zbiór czy też ciąg. Treść tego zadania jest sformułowana tak, że niestety jednoznacznie to z niej nie wynika.
dzidziuniaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 25 sty 2009, o 17:07
Płeć: Kobieta
Podziękował: 32 razy

Losowanie kul, gdzie blad

Post autor: dzidziuniaa »

A więc co dalej, gdzie błąd?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Losowanie kul, gdzie blad

Post autor: mat_61 »

Nie wiem co dalej, bo tak jak napisałem wg mnie treść tego zadania jest sformułowana niejednoznacznie. Jeżeli znasz odpowiedź, to robiąc obydwa warianty możesz dojść do tego co autor zadania miał na myśli.
ODPOWIEDZ