grupa przedszkolaków

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
szumek1991
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 92
Rejestracja: 23 mar 2010, o 00:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 10 razy

grupa przedszkolaków

Post autor: szumek1991 »

grupa składająca się z dziesięciu dziewcząt i dziesięciu chłopców uczestniczyła w pieszej wycieczce do lasu. W grupie tej byli Ala, Ania, Rafał i Tomek. Przed wyjściem przedszkolanka ustawiła dzieci tak by w parze z dziewczynką był chłopiec.
Obl. prawdopodobieństwo, że żaden z wymienionych chłopców nie szedł w parzę ani z Alą ani z Anią.

Ja zrobiłem tak :
zbiór wszystkich możliwych zdarzeń to 10!
i obliczyłem prawdopodobieństwo zdarzenia przeciwnego do opisanego : wyszło mi : \(\displaystyle{ \frac{8! \cdot 2+9! \cdot 2}{10!}= \frac{20}{90} = \frac{10}{45}}\)
Z tego wynika prawdopodobieństwo pożądanego zdarzenia\(\displaystyle{ = \frac{35}{45}}\)

No niestety ten wynik nie jest najlepszy Powinno wyjść \(\displaystyle{ \frac{28}{45}}\)

Gdzie popełniam błąd??
drunkard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 204
Rejestracja: 6 kwie 2005, o 14:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 23 razy

grupa przedszkolaków

Post autor: drunkard »

Bo zamiast 9!*2 powinieneś chyba mieć 8!*8*2*2 - ilość ustawień, w których jeden z dwójki chłopaków jest parze z jedną z tych dwu dziewcząt, a drugi NIE (tego ostatniego chyba nie uwzględniłeś)
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

grupa przedszkolaków

Post autor: mat_61 »

Nie widzę, żeby liczenie zdarzenia przeciwnego dawało jakieś korzyści.

Skoro żaden z tych chłopców nie ma być w parze ani z Alą ani z Anią, to:

dla jednego chłopca wybieramy jedną z pozostałych ośmiu dziewcząt, dla drugiego jedną z pozostałych siedmiu, a pozostałe dziewczyny rozmieszczamy dowolnie czyli na 8! sposobów.

Wszystkich możliwości jest więc:

\(\displaystyle{ 8 \cdot 7 \cdot 8!=...}\)
ODPOWIEDZ