Kilka zadanek z prawdopodobieństwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
elzabbul
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 19:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wawa
Podziękował: 6 razy

Kilka zadanek z prawdopodobieństwa

Post autor: elzabbul »

Bardzo proszę o łopatologiczne rozwiązanie tych zadań Z góry dziękuję za pomoc!

1)Ze zbioru {1,2,...,200} wybieramy losowo jedną liczbę. Jakie jest prawdopodobieństwo, że będzie ona podzielna przez 7 lub przez 13.

2) W pudełku jest n losów, wśród których są 4 wygrywające. Losujemy 2 razy po 1 losie ze zwracaniem. Dla jakiego n prawdopodobieństwo wylosowania dokładnie 1 wygrywającego jest mniejsze od 0,32?

3)Z grupy osób w której jest 5 kobiet i 4 mężczyzn wybieramy 3-osobową delegację. Jakie jest prawdopodobieństwo, że w skład delegacji wejdą:
a) co najmniej 2 kobiety
b) co najwyżej 1 mężczyzna
c)dokładnie 2 kobiety?

4)10 książek wśród których są książki A.B.C ustawiono w pewien sposób na pustej półce. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia:
a) A,B,C znajdują się obok siebie
b) A i B stoją obok siebie, natomiast C nie sąsiaduje z żadną z nich

5) W urnie znajduje się n kul, z których 5 jest białych. Jakie powinno być n, żeby przy losowaniu dwóch kul bez zwracania prawdopodobieństwo dwukrotnego wylosowania kuli białej było większe niż 2/3.

6) ile różnych słów trzyliterowych można zestawić używając liter ze słowa BOURBAKI?


Część tych zadań jest dość łatwa i chcę sprawdzić czy od strony formalnej mój sposób rozumowania jest ok, natomiast nie wiem jak zrobić 2,4 i 5 i na nich mi najbardziej zależy Także, jeśli komuś nie chce się rozpisywać wszystkich niech zrobi te trzy.
ODPOWIEDZ