Suma prawdopodobieństw

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
MattD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2006, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Suma prawdopodobieństw

Post autor: MattD »

Witam!
Jestem uczniem III klasy Liceum Ogólnokształcącego. Ostatnio mialem sprawdzian z Prawdopodobieństwa i zaciekawiły mnie dane do jednego zadania. Mianowicie:

\(\displaystyle{ Dane: \\
1. P(A)=0,7 \\
2. P(A \cup B)=0,6 \\
3. P(B')=0,6 \Longleftrightarrow P(B)=0,4}\)

Moje pytanie dotyczy tego, czy jeśli P(A)=0,7 to czy sum prawdopodobieństw A i B może być mniejsze niż P(A)?
IMHO suma prawdopodobieństw musi być co do wartości większa lub równa(skrajny przypadek) wartości większego z prawdopodobieństw które sumujemy.
Prosiłbym o to, by ktoś udowodnil, że opisana sytuacja może mieć miejsce/nie jest możliwa.

Z góry dziękuje, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2006, o 20:19 przez MattD, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marcia07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2006, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: marcia07 »

MattD pisze:prawdopodobieństwo sumy prawdopodobieństwa A i prawdopodobieństwa jakiegokolwiek innego zdarzenia
zapytaj jeszcze raz - bo co to dla ciebie znaczy "prawdopodobienstwo sumy prawdopodobieństwa...."
MattD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2006, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Suma prawdopodobieństw

Post autor: MattD »

No fakt, zagmatwałem się w tym
Chodzi o to, czy suma prawdopodobieństw A i B może być mniejsza niż P(A)
Awatar użytkownika
marcia07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2006, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: marcia07 »

ale ty chyba nadal nie o to pytasz co piszesz bo suma prawdopodobienstw zdarzen A i B to:P(A)+P(B) i odpowidz na twoje pytanie wygladalaby tak:
P(A)+P(B)
MattD
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2006, o 18:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Suma prawdopodobieństw

Post autor: MattD »

Marcia - i tu sie mylisz :)
Wzór na sume prawdopodobieństw to:
\(\displaystyle{ (P A \cup B) = P(A)+P(B)-P(A \cap B)}\)

Pytanie jest okey, zaznacze jeszcze raz. Mi chodzi o dowody(i inne takie :P) które potwierdziłyby lub zaprzeczyly temu, że dane podane w zadaniu nie są ze sobą sprzeczne :)

Ja osobiście mam takie coś:
\(\displaystyle{ P(A)=0,7 \\
P(B)=0,4 \\
P(A) > P(B) \\
P(A \cup B)=0,6 \\
A=(P A \cup B) = P(A)+P(B)-P(A \cap B) \\
A \ bedzie \ najmniejsze \ gdy \ P(A \cap B)\ bedzie \ najwieksze \ ( \ P(A) \ i \ P(B) \ sa \ wartosciami \ z \ gory \ ustalonymi ). \ Wyrazenie \ P(A \cap B) \ moze \ maksymalnie \ przyjac \ wartosc \ P(B) \ (gdy \ P(B) \ jest \ podzbiorem \ P(A) ) \\
wtedy: \\
A=(P A \cup B) = P(A)+P(B)-P(A \cap B)=P(A)+P(B)-P(B)=P(A) \\
To \ jest \ skrajny \ przypadek \ (kiedy \ suma \ prawdopodobienstw \ bedzie \ najmniejsza). \ Niemozliwe \ jest \ wiec , \ zeby \ P(A \cup B) < P(A)}\)


Ale może ktoś ma lepszy pomysł jak udowodnić sprzeczność danych? Albo oświeci mnie gdzie w moim rozumowaniu tkwi błąd Wiem, problem jest dziwny, ale cóż sam sobie go nie wybralem

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marcia07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2006, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: marcia07 »

i guzik prawda,wcale sie nie mylę bo to co TY piszesz to nie suma prawdopodobienstw tylko prawdopodobienstwo SUMY zdarzen A oraz B!!!!!!!
i zaraz pomyslę nad tym co piszesz dalej

[ Dodano: 11 Listopad 2006, 14:33 ]
\(\displaystyle{ P(A \cup B) = P(A)+P(B)-P(A \cap B), 0.6 = 0,7+0,4-P(A \cap B), P(A \cap B) = 0,5, P(A)P(B) = 0,7*0,4=0,28}\) czyli zdarzenia nie sa niezależne pytamy czy \(\displaystyle{ P(A \cup B)}\)
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: Sir George »

marcia07 pisze:nasze założenie że prawdopodobienstwo sumy zdarzen ma być mniejsze od prawdopodobieństwa zdarzenia A jest PRAWDIDŁOWE dla tych danych
bla, bla, bla... NIE JEST prawidłowe, ani dla tych danych, ani dla żadnych innych...
Zauważcie, że \(\displaystyle{ A\,\subset\,A\cup B}\), co pociąga \(\displaystyle{ P(A)\,\le\,P(A\cup B)}\)


Awatar użytkownika
marcia07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2006, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: marcia07 »

Sir George pisze:Zauważcie, że ... , co pociąga ....
zgadzam sie z tym z ogólnych zasad prawdopodobienstwa, jednak dla DANYCH z tego zadania prawda jest że PRAWDOPODOBIEŃSTWO SUMY JEST MNIEJSZE NIŻ PRAwDOPODOBIEŃSTWO POJEDYNCZEGO ZDARZENIA A!!! , co pokazałam obliczeniami!!
z tego wniosek jest jeden - a mianowicie, ŻE DANE SĄ NIEPRAWIDŁOWE, ale ten wnisek to już sie nasuwa sam poprzez obliczenia jakie pokazałam. ja napisałam że POPRAWNe jeST ZAOŻenie że prawdopodobieństwo sumy zdarzen jest mniejsze niż prawdopodobieństwo zdarzenia A, a to jest FAŁSZ. mam nadzieje że juz sie rozumiemy.
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: Sir George »

marcia07, muszę Cię rozczarować, ale nie pokazałaś niczego. Przyjrzyj się uważnie: wychodzisz od założenia, że \(\displaystyle{ P(A)\,=\, 0,6}\) i \(\displaystyle{ P(A\cup B)\,=\,0,5}\), po czym rozwijasz i zwijasz wzór na prawdopodobieństwo sumy zdarzeń, by otrzymać \(\displaystyle{ 0,5\,}\)
Awatar użytkownika
marcia07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 20 sie 2006, o 14:41
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 5 razy

Suma prawdopodobieństw

Post autor: marcia07 »

Sir George pisze:To jest tak, jakbyś dla obliczenia ile jest równe 2 wykorzystała fakt, że 2+3=5, a następnie otrzymała wynik od 5 odejmując 3.
no dokładnie tak zrobiłam bo taki byl mój cel!!!
operacjami na prawdopodobienstwie pokazałam sprzeczność danych, bo chociaż P(B)P(A \cup B)[/latex])a to sprzeczność z aksjomatami prawdopodobienstwa.
ODPOWIEDZ