metoda odwrotnej dystrybuanty

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
jurha
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 1 paź 2010, o 19:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziękował: 1 raz

metoda odwrotnej dystrybuanty

Post autor: jurha »

witam,

piszę z odnośnie pewnego problemu. Otóż mam do rozwiązania pewne zagadnienie (a niestety nie jestem za dobry w te klocki). Chodzi o generowanie liczb losowych metodą odwróconej dystrybuanty. Problem polega na tym, że mam wytłumaczyć dlaczego nie jest dobra do generowania liczb gaussowkich i jak się to ma do metody Boxa Mullera?

z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Awatar użytkownika
kuch2r
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2302
Rejestracja: 18 paź 2004, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Ruda Śląska
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 408 razy

metoda odwrotnej dystrybuanty

Post autor: kuch2r »

Jeżeli chodzi o metode generowana licz pochodzacych z danego rozkladu za pomoca odwrotnosci funkcji dystrybuanty, to nalezy zwrocic uwage na fakt, że nie dla każdego rozkładu odpowiedna funkcja odwrotna dystrybuanty przyjmuje przyjazna postac analityczna, ktora to da sie w latwy i szybki sposob wyznaczyc. Patrz przypadek dla funkcji dystrybuanty dla rozkladu normalnego...
jezeli zas chodzi o sama metode Box Mullera to metoda ta posiada wade, ze wzgledu na fakt generowania rozkladu za pomoca funkcji \(\displaystyle{ \cos}\) oraz \(\displaystyle{ \sin}\).
ODPOWIEDZ