Wariancja, zmienna losowa typu ciągłego

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
daro[lo]
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 110
Rejestracja: 2 lip 2009, o 17:43
Płeć: Mężczyzna

Wariancja, zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: daro[lo] »

Obliczyć V(x) gdy mamy daną dystrybuantę określoną wzorem:

\(\displaystyle{ F(x)=\left\{\begin{array}{l} 0 \ dla \x<0\\{0,5-0,5\cos x}\ dla\ 0 \le x \le \pi\\ 1\ dla\ x> \pi \end{array}}\)
Na początku wyznaczyłem \(\displaystyle{ f(x)}\),obliczyłem \(\displaystyle{ E(x)}\) z wzoru \(\displaystyle{ E(X)= \int_{- \infty }^{ \infty }xf(x)dx}\) i wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}}\). Następnie posłużyłem się wzorem \(\displaystyle{ V(X)=E(X^2)-E^2(X)}\), gdzie
\(\displaystyle{ E(X^2)=\int_{- \infty }^{ \infty }x^2f(x)dx=\frac{\pi ^2}{2} +2}\) Po odjęciu wychodzi
\(\displaystyle{ V(X)=\frac{\pi ^2}{4}-2}\), a w odp. jest \(\displaystyle{ \pi}\).
Mógłby mi ktoś to sprawdzić? w którym momencie się pomyliłem?
Ostatnio zmieniony 1 paź 2010, o 15:37 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Umieszczaj CAŁE wyrażenia matematyczne między jedną parą tagów [latex] i [/latex] - zapis będzie czytelniejszy. Poprawa wiadomości. Temat umieszczony w złym dziale.
cichon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 30 wrz 2010, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

Wariancja, zmienna losowa typu ciągłego

Post autor: cichon »

Gdzieś w obliczeniach \(\displaystyle{ E(X^2)}\) pomyliłeś znak (pewnie całkowałeś przez części, a tutaj często znaki się mylą) - powinno wyjść \(\displaystyle{ (-4+\pi ^2)/2}\). Po tej poprawce wychodzi \(\displaystyle{ var(X) = (-8+\pi ^2)/4}\), czyli podana odpowiedź jest niepoprawna (to się czasami zdarza).
ODPOWIEDZ