problem ze znalezieniem rozwiazania

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mayro18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2010, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

problem ze znalezieniem rozwiazania

Post autor: mayro18 »

witam wszystkich mam problem z rozwiazaniem dwoch zadan,bardzo prosze was o pomoc
1.przedstaw wielomian \(\displaystyle{ p(x)=2x^{4}-x ^{3}+4x-2}\) w postaci iloczynu wielomianow stopnia co najwyzej 2 i podaj jego pierwiastki
2.ze zbioru cyfr \(\displaystyle{ (1,4,5,9)}\) wybieramy trzy razy kolejno po jednej cyfrze i tworzymy liczbe trzycyfrowa rozpoczynajac od setek.oblicz prawdopodobienstwo ze usyskana w ten sposob liczba bedzie:
a)parzysta
b)wieksze od 333
c)podzielna przez 9


bardzo serdecznie prosze o pomoc,z gory dziekuje
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2010, o 14:17 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

problem ze znalezieniem rozwiazania

Post autor: cosinus90 »

1.Zastosuj metodę grupowania wyrazów.
2.Oblicz najpierw ilość możliwych kombinacji tych cyfr, a następnie zastanów się, jakie warunki muszą spełniać liczby w kolejnych podpunktach.
mayro18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2010, o 13:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

problem ze znalezieniem rozwiazania

Post autor: mayro18 »

po pogrupowaniu i wyłaczeniu wspolnego czynika przed nawias wychodzi mi (x^3+1)(2x-1),no i wlasnie problem polego na tym ze mnie wiem jak dalej rozlozyc czynnik x^3+1 ,bo jest to wielomian stopnia trzeciego a w zadaniu prosza o rozlozenie na czynniki stopnia co najwyzej drugiego.-- 10 wrz 2010, o 16:46 --a mozna cegos blizej sie dowiedziec na temat 2 zadania plis????bo jestem kompletnie zielony z prawdopodobienstwa:(
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

problem ze znalezieniem rozwiazania

Post autor: cosinus90 »

Co do zad.1, skorzystaj ze wzoru na \(\displaystyle{ a^{3}+b^{3}}\)
Jeśli jesteś naprawdę kompletnie zielony, to trudno będzie Ci wytłumaczyć zadanie 2.
ODPOWIEDZ