Podstawy z prawdopodobieństwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

Nie wiem jaki jest schemat działania w takich zadaniach, proszę o pomoc w rozwiązaniu i ewentualne wskazówki na przyszłość;)

1. W urnie znajdują się 3 kule (różowa, niebieska i zielona). Doświadczenie polega na równoczesnym rzucie kostką i wylosowaniu jednej kuli z urny.
a) Określ sensownie przestrzeń zdarzeń elementarnych doświadczenia
b) Za pomocą zdarzeń elementarnych opisz zdarzenia
A na kostce wypadła liczba oczek mniejsza od 3
B wypada parzysta liczba oczek oraz wylosowano kulę zieloną
C wylosowano kulę zieloną oraz wypadła nieparzysta liczba lub wylosowano kulę inną niż zieloną i wypadła liczba oczek mniejsza od 3
c) Niech zdarzenie\(\displaystyle{ K _{i}}\)oznacza wyrzucenie kostką i=1,...,6 oczek a zdarzenia R,Z i N - odpowiednio:
wylosowanie różowej, zielonej i niebieskiej kuli. Wyraź za pomocą zdarzeń R,Z,N i \(\displaystyle{ K _{i}}\) zdarzenia A,B,C,D
d) Oblicz prawdopodobieństwo zdarzeń A,B,C,D
e) Ile jest wszystkich możliwych zdarzeń w tym doświadczeniu?
f) Czy zdarzenia A i B są niezależne?


2. Wykaż, że jeśli zdarzenia A i B są niezależne to także zdarzenie A' i B są niezależne.

3. Zdarzenia A,B,C i D zachodzą niezależnie z prawdopodobieństwem p. Wyznacz prawdopodobieństwo zdarzenia \(\displaystyle{ (A \cup B \cup C) \cap D.}\)
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

3. Prawo rachunku zbiorów
2. Wykaż, że jeśli zdarzenia A i B są niezależne to także zdarzenie A' i B są niezależne.
To samo co 3 . Robisz to z definicji.

A reszta to są proste zadania.

Jaki masz problem konkretnie?
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

w 2 i 3 zadaniu pomijam jakieś kroki, nie wiem jakie... wiem, że tu w grę wchodzi poprawne zrozumienie definicji, ale to po prostu nie moja bajka... w przypadku prawdopodobieństwa muszę się długo wpatrywać w rozwiązanie nawet banalnego zadania, żeby je jakoś sobie uświadomić...

co do 2 zadania przychodzi mi do głowy:

\(\displaystyle{ P(AB')=P(A) \cup P(B')=P(A) + 1-P(B)}\)
\(\displaystyle{ 1=P(B)+P(B')}\)

\(\displaystyle{ P(A)+P(B)+P(B')-P(B)= P(A)+P(B')}\)
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

Inaczej. CO to znaczy, że dwa wydarzenia są niezależne?
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

\(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A) \cdot P(B)}\)
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

No super. To mamy co pokazać? będziemy od końca jechać ;]
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

ja już nie wiem, ktoś mi pokazywał rozwiązanie z udziałem definicji prawdopodobieństwa warunkowego... to podważyło moją ideę... dziwne... potrzebny mi jakiś prosty tok rozumowania do tego... "tak na chłopski rozum", ja nie chce tu wykorzystywać 15 definicji... mój umysł jest zamknięty na tę dziedzinę matematyki...
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

miodzio1988 pisze:No super. To mamy co pokazać? będziemy od końca jechać ;]
Co mamy pokazać? Od tego zacznij
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

wiem, że to śmieszne zadania... ale do mnie nie dociera nic... brak mi jakiś wskazówek postępowania... to prawdopodobieństwo...a nie chce mówić o kombinatoryce... dystrybuanty rozumiem, a tego za cholerę nie mogę...
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

Ushio pisze:wiem, że to śmieszne zadania... ale do mnie nie dociera nic... brak mi jakiś wskazówek postępowania... to prawdopodobieństwo...a nie chce mówić o kombinatoryce... dystrybuanty rozumiem, a tego za cholerę nie mogę...
Co mamy pokazać? Od tego zacznij . Ostatni raz to piszę. Bo Twojego żalenia się nie chce mi sie słuchać
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

pokazać mamy to co wynika z treści zadania, że warunek niezależności dla A i B jest także warunkiem tego samego dla A' i B... a P(A') to nic innego jak 1-P(A)... niby proste... ale ja tego nie umiem sobie wyobrazić...
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

\(\displaystyle{ A'}\) i \(\displaystyle{ B'}\) jak już co. Zapisz teraz co mamy dla nich pokazać.
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

Z treści wynika, że:
\(\displaystyle{ P(A \cap B)=P(A) \cdot P(B)}\) i z tego założenia mamy otrzymać to \(\displaystyle{ P(A' \cap B)=P(A') \cdot P(B)}\)

ja nie oczekuję lekcji, chciała bym po prostu widzieć rozwiązanie tego... to najłatwiejsza droga, jakbym umiała to zrobić to by nie było tematu... chcesz to mi pomóż, nie to nie...
miodzio1988

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: miodzio1988 »

Napisz zatem czym jest ;

\(\displaystyle{ P(A' \cap B)}\)

oraz

\(\displaystyle{ P(A')}\)
Ushio

Podstawy z prawdopodobieństwa

Post autor: Ushio »

\(\displaystyle{ P(A')=P(Q)-P(A)}\)
\(\displaystyle{ P(Q)=1}\)
\(\displaystyle{ P(A')=1-P(A)}\)

\(\displaystyle{ P(A' \cap B)}\) rozumiem, że nie chodzi już o sugerowanie się definicją niezależności?
jeżeli tak, to nie wiem jak to ruszyć...
ODPOWIEDZ