Określ rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Wrobello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grójec

Określ rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Wrobello »

Ma straszny problem z wyznaczeniem tego rozkladu. Zadanie brzmi Tak: Pan BROWN wychodzac z domu pozostawil na stole banknoty: Cztery-jednodolarowe, Piec-dwudolarowych, Trzy-pieciodolarowe, Jeden-dziesieciodolarowy. Pies pana BROWNA nudzac sie podczas jego nieobecnosci, porwal jeden banknot i zniszczyl go w sposob nieodwracalny. Niech zmienna losowa X oznacza wartosc zniszczonego banknotu. Okresl rozklad prawdopodobienstwa zmiennej losowej X. Prosil bym o pomoc jak rozwiazac to zadanie bo ze statystyki jestem strasznie niekumaty. Dalsze polecenia wiem jak zrobic dlatego ich nie podaje nie mam tylko pojecia bladego jak zrobic ta tabelke z rozkladem prawdopodobienstwa
Kamil_B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1958
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 361 razy

Określ rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Kamil_B »

Dla przykładu:
\(\displaystyle{ P(X=1)=\frac{ {4 \choose 1} }{ {13 \choose 1} }}\) ( wybieramy jeden banknot dolarowy spośród 4. Wszystkich możliwości jest tyle ile możliwości wyboru 1 banknota spośród wszystkich 13).
Podobnie wyznaczasz \(\displaystyle{ P(X=2),P(X=5),P(X=10)}\). Otrzymane wartości to właśnie szukany rozkłąd zmiennej losowej X.
Wrobello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Grójec

Określ rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Wrobello »

Czyli jezeli dobrze rozumuje to P(X=1) = 0,31, P(X=2) = 0,38, P(X=5) = 0,23, P(X=10) = 0,08? I tabelka powinna wygladac tak ze na gorze jako Xi wstawiamy wartosc banknotu a na dole jako Pi wstawiamy otrzymany rozklad zmiennej losowe? Dobrze rozumuje czy juz ze mnie totalny debil?:D
Kamil_B
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1958
Rejestracja: 16 kwie 2009, o 16:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 361 razy

Określ rozkład prawdopodobieństwa zmiennej losowej X

Post autor: Kamil_B »

Dobrze ( nie sprawdzałem jakoś dokładnie tych obliczeń)
ODPOWIEDZ