rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuanta

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
sylwiiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2007, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: monopol za rogiem
Podziękował: 2 razy

rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuanta

Post autor: sylwiiis »

Witam:)
Mam problem z serią zadań takich jak to:
Siła kiełkowania pewnego gatunku roślin egzotyczntych wynosi 0,8. Znaleźć rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuantę liczby wykiełkowanych nasion wśród 5 losowo wybranych.Niestety nie robiliśmy takich na ćwiczeniach(tylko takie gdy mieliśmy podany rozklad dla danej serii liczb;/;/) i nie wiem z której strony to ugryźć. Proszę o pomoc i za wszelkie wskazówki dziękuję, bo pomogą poradzić sobie zapewne z pozostałymi podobnymi temu.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuanta

Post autor: Yaco_89 »

jeśli dobrze rozumiem o co chodzi z "siłą kiełkowania" to będzie to będzie tutaj po prostu rozkład Bernoulliego \(\displaystyle{ B(5;0,8)}\). Jest tak dlatego, że badasz liczbę "sukcesów" (sukcesem będzie w tym przypadku wykiełkowanie rośliny) 5 próbach. To jest bardzo popularny rozkład, na forum (80165.htm) czy nawet w wikipedii znajdziesz wszystko co potrzeba (o książkach do prawdopodobieństwa nawet nie mówię).
sylwiiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 19 lis 2007, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: monopol za rogiem
Podziękował: 2 razy

rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuanta

Post autor: sylwiiis »

haaaaa...No i wszystko jasne jak wiem co mam wykorzystać i że rozkład przy którym badam liczbę sukcesów to rozkład Bernoulliego dzięki Ci bardzo...bo nie ugryzłabym tego, gdyż mamy takiego wykładowcę który jak tylko otworzy dziób, to człowiek nie potrafi nawet policzyć prawdopodobieństwa wyrzucenia oczek >3 kostką do gry;/;/(coś z czym w liceum absolutnie nie miało się problemów).

ps. zrobione

-- 23 maja 2010, 19:25 --

jeszcze jedno pytanie....czy jesli przy podobnym typie zadań treść skonstruowana jest np. tak : "Wiadomo że x% szkód zgłaszanych do PZU stanowią włamania" to te x% to jest prawdopodobieństwo do rozkładu Bernoulliego?? czyli będzie np przy 10 próbach B(10; x/100)?:)
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

rozkład prawdopodobieństwa i dystrybuanta

Post autor: Yaco_89 »

Co do ostatniego pytania - jeśli chodzi o badanie prawdopodobieństwa że na 10 szkód ileś tam to będą włamania to tak, tu też działa Bernoulli.
ODPOWIEDZ