Prawdopodobieństwo warunkowe.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Martyn1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 cze 2006, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znienacka
Podziękował: 14 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Martyn1 »

Z urny zawierającej 4 kule białe i 5 czarnych usunięto losowo jedną kulę, a następnie wylosowano dwie kule. Zbadaj, co jest bardziej prawdopodobne:
a) wylosowanie dwóch kul białych pod warunkiem, że usunęliśmy kulę czarną,
b) wylosowanie kul różnokolorowych pod warunkiem, że usunęliśmy kulę białą.

Oznaczenia:
\(\displaystyle{ A_1}\) - wylosowanie dwóch kul białych
\(\displaystyle{ A_2}\) - wylosowanie kul różnokolorowych
\(\displaystyle{ B_1}\) - usunięcie kuli czarnej
\(\displaystyle{ B_2}\) - usunięcie kuli białej.

a) \(\displaystyle{ P(A_1 | B_1)=\frac{P(A_1 \cap B_1)}{P(B_1)}}\)

\(\displaystyle{ A_1 \cap B_1}\) jak policzyć moc tego zbioru? Najpierw usunąć jedną czarną a potem policzyć prawdopodobieństwo wylosowania dwóch białych?

b) \(\displaystyle{ P(A_2 | B_2)=\frac{P(A_2 \cap B_2)}{P(B_2)}}\)

I znowu pytanie jak policzyć moc zbioru \(\displaystyle{ A_2 \cap B_2}\)?
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Sir George »

Martyn1 pisze:\(\displaystyle{ A_1\cap B_1}\) jak policzyć moc tego zbioru? Najpierw usunąć jedną czarną a potem policzyć prawdopodobieństwo wylosowania dwóch białych?
Dokładnie TAK...
Martyn1 pisze:I znowu pytanie jak policzyć moc zbioru \(\displaystyle{ A_2\cap B_2}\)?
Tak jak wyżej... Usuwasz kulę białą i liczysz pstwo wylosowania kul różnego koloru (tzn. dokładnie jednej czarnej i jednej białej)...
...czyli \(\displaystyle{ P(A_2\cap B_2)\ =\ \frac{3\cdot5}{{8\choose2}}}\)
Martyn1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 cze 2006, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znienacka
Podziękował: 14 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Martyn1 »

Więc \(\displaystyle{ P(A_2 \cap B_2)= \frac{15}{28}}\) Natomiast \(\displaystyle{ P(B_2)=\frac{4}{9}}\) czyli \(\displaystyle{ P(A_2 | B_2)=\frac{\frac{15}{28}}{\frac{4}{9}}=\frac{15}{28} \frac{9}{4}=1\frac{23}{112}}\) Trochę za dużo wyszło... ??:
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Sir George »

Martyn1 pisze:trochę za dużo wyszło... ??:
eeee.... racja...
To co napisałem odnosi się do pstwa warunkowego, czyli \(\displaystyle{ P(A_2 | B_2)\, =\, \frac{15}{28}}\).

Podobnie z \(\displaystyle{ P(A_1 | B_1)}\) - liczy się to właśnie tak, jak napisałeś: usuwamy kulę czarną i liczymy pstwo wylosowania dwóch kul białych...



Natomiast policzenie wprost pstwa \(\displaystyle{ P(A_1\cap B_1)}\) jest dość skomplikowane, łatwiej wykorzystać wzór:
\(\displaystyle{ P(A_1\cap B_1)\ =\ P(B_1)\cdot P(A_1 | B_1)}\)


Sorry za pomyłkę, jest trochę późno (jak dla mnie) - miałem ciężki dzień... i sam się dziwię, czemu jeszcze nie śpię, a gapię się w monitor....
Ostatnio zmieniony 19 paź 2006, o 23:29 przez Sir George, łącznie zmieniany 2 razy.
Martyn1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 cze 2006, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znienacka
Podziękował: 14 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Martyn1 »

I nie trzeba w ogóle uzywac \(\displaystyle{ P(B_2)}\)? Bo jeśli \(\displaystyle{ P(A_2 | B_2)\, =\, \frac{15}{28}}\) to wtedy do obliczenia p-stwa warunkowego w ogóle nie używamy prawdopodobieństwa tego warunku. ??:
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Sir George »

Martyn1 pisze:do obliczenia p-stwa warunkowego w ogóle nie używamy prawdopodobieństwa tego warunku. ??:
Jak najbardziej...
A z resztą... po namyśle wydaje mi się, że \(\displaystyle{ P(A_2\cap B_2)}\) można policzyć tak: pstwo wylosowania kuli białej przemnożone (bo w pewnym sensie niezależne) przez pstwo wylosowania kul różnokolorowych z zestawu bez jednej kuli białej.
Ale w sumie wychodzi dokładnie to samo, co ze wzoru, który napisałem wcześniej...

A do obliczenia pstwa warunkowego w tym przypadku rzeczywiście nie trzeba korzystać ze wzoru. Dzieje się tak dlatego, że warunek jest związany ze zdarzeniem poprzedzającym zdarzenie nas interesujące - możemy więc rozważać sytuację, w której warunek już zaszedł...
Martyn1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 7 cze 2006, o 19:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: znienacka
Podziękował: 14 razy

Prawdopodobieństwo warunkowe.

Post autor: Martyn1 »

Aha, dzięki. Jeszcze jedno pytanie odnośnie rysowania drzewka bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji o tym.



Dobrze narysowałem schemat? Czy na tych dalszych gałęziach zamiast P(C|A) i P(D|A) powinno być P(C) i P(D)?
ODPOWIEDZ