Rzucamy 2 razy monetą.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Wilu?87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 21 kwie 2010, o 00:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 3 razy

Rzucamy 2 razy monetą.

Post autor: Wilu?87 »

Witam. Lubię matematykę, ale przyznam ze na lekcjach z rachunku prawdopodobieństwa niestety być nie mogłam. A żeby ukończyć zaoczne liceum muszę oddać tę prace do piątku. Dlatego też zwracam się do Was o pomoc. Zad.1. Rzucamy 2 razy monetą. Oblicz prawdopodobieństwo wyrzucenia co najmniej raz reszki. Zad.2. Rzucamy jeden raz kostką sześcienna do gry. Oblicz prawdopodobieństwo wyrzucenia liczby podzielnej przez 3. kompletnie nie wiem co z tymi zadaniami zrobić. Dlatego proszę o ich wytłumaczenie i wyliczenie. Z góry bardzo Wam dziękuję. Ratujecie mi życie:)
Awatar użytkownika
JakimPL
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2401
Rejestracja: 25 mar 2010, o 12:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 459 razy

Rzucamy 2 razy monetą.

Post autor: JakimPL »

Rzucamy dwa razy monetą. Szansa, że wypadnie orzeł wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{2}}\) i taka sama też jest, że wypadnie reszka. Jako, że mamy \(\displaystyle{ 2}\) opcje i \(\displaystyle{ 2}\) rzuty, liczba wszystkich możliwości wynosi \(\displaystyle{ 2^2 = 4}\) (z teorii na temat wariacji bez powtórzeń). Kombinacji jest, jak widzimy, niewiele, więc może je sobie wypisać:

\(\displaystyle{ (o,r), \ (r,o), \ (r,r) \ (o,o)}\)

Reszka występuje w \(\displaystyle{ 3}\) z \(\displaystyle{ 4}\) możliwości, więc:

\(\displaystyle{ P = \frac{3}{4}}\)

Drugie zadanie jest jeszcze prostsze. Mamy sześć rzutów i musimy znaleźć prawdopodobieństwo wyrzucenia liczby podzielnej przez \(\displaystyle{ 3}\). Ile jest takich liczb wśród oczek kostki? Tylko \(\displaystyle{ 3}\) i \(\displaystyle{ 6}\), zatem dwie możliwości. Mamy więc dwie sytuacje sprzyjające spośród wszystkich.

\(\displaystyle{ P = \frac{2}{6} = \frac{1}{3}}\)
ODPOWIEDZ