Problem z prawdopodobieństwem :(

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ewelcia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 paź 2006, o 14:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Problem z prawdopodobieństwem :(

Post autor: ewelcia »

We wtorek mam sprawdzian z prawdopodobieństwa i mi bardzo zależy na dobrej ocenie... lecz nie mogę sobie poradzić z kilkoma zadaniami .. PROSZĘ POMÓŻCIE MI!!!!!

zad1.Rakieta bojowa aby dotrzeć do celu przelatuje kolejno nad punktami A, B i C. P-o zestrzelenia rakiety nad punktem A wynosi 0,5, nad punktem B- 0,6 a nad punktem C- 0,7. Jakie jest p-o że rakieta nie dotrze do celu?

zad 2. Zadownik rzuca 4 razy do kosza.P-o ze w tych 4 rzutach przynajmniej raz trafi do kosza wynosi 65/81. Jakie jest p-o trafienia przez zawodnika do kosza w jednym rzucie( zakładając że za każdym razem trafia z tym samym prawdopodobieństwem)?

zad.3. W basenie jest 8 ryb: 1 szczupak i 7 karpi, a jakiś łobuz wrzucił tam jescze dwa kalosze. Chcemy na kolacje wyłowić rybę i zarzucamy wędkę. Gdy wyłowimy kalosz to zarzucamy wędkę jeszcze raz. Jakie jest p-o że na kolację bedzie szczupak?

zad4. Przy okrągłym stole ma usiąść 10 osób, wśród których są Ewa, Ala, Paweł i Gaweł. Z jakim prawdopodobieństwem Ewa nie usiądzie obok Pawła jeśli Ala będzie siedziała obok Gawła? (ZADANIE MASAKRYCZNE !!!!)

Zad5. rzucamy n razy dwiema symetrycznymi sześciennymi kostkami do gry. Oblicz dla jakich n, p-o otrzymania conajmniej raz tej samej liczby oczek na oby kostkach jest mniejsze od 671/1296.

zad 6. Do szkolnych zawodów szachowych zgłosiło się 16 uczniów, wsród których było dwóch faworytów. Organizatorzy zawodów zamierzają losowo podzielić szachistów na dwie jednakowo liczne grupy eliminacyjne, Niebieską i Żółtą. Oblicz p-o zdarzenia polegającego na tym, że faworyci tych zawodów nie znajdują się w tej samej grupie eliminacyjnej. Końcowy wynik zapisz w postaci ułamka nieskracalnego.

Z GÓRY NAPRAWDĘ DZIĘKUJĘ ZA JAKĄ KOLWIEK POMOC W TYCH ZADANICH :*:* )
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

Problem z prawdopodobieństwem :(

Post autor: wb »

1)P-o, że nie zostanie zestrzelona wynosi:
(1-0,5)(1-0,6)(1-0,7)=0,06.
Zatem p-o, że zostanie zestrzelona 1-0,06=0,94.

[ Dodano: 13 Październik 2006, 18:06 ]
2)
Ani razu nie trafi: 1-65/81=16/81
p - pudło w jednym rzucie,
\(\displaystyle{ p^{4}=\frac{16}{81} \\ p=\frac{2}{3}}\)
1-p rzut celny, 1-p=1-2/3=1/3

[ Dodano: 13 Październik 2006, 18:12 ]
3)
\(\displaystyle{ \frac{1}{10}+\frac{2}{10}\cdot \frac{1}{9}+\frac{2}{10}\cdot \frac{1}{9}\cdot \frac{1}{8}}\)
ODPOWIEDZ