Prawdopodobieństwo w różnym ujęciu.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
madziniak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 21 mar 2009, o 12:20
Płeć: Kobieta

Prawdopodobieństwo w różnym ujęciu.

Post autor: madziniak »

1.
Spośród liczb 1,2,3, ....., 121 losujemy jedną liczę, a następnie z pozostałych drugą. Zdarzenia A i B określone są następująco: A-w pierwszym losowaniu otrzymano liczbą parzystą, B-w drugim losowaniu otrzymano liczbe parzystą. Wykorzystując wzór na prawdopodobieństwo sumy zdarzeń, oblicz prawdopodobieństwo A u B
(obliczyłam prawdopodobieństwo A i B, oba sa równe 60/121, jednak nie wiem jak policzyć część wspólną, potrzebna do sumy)

2.
Test egzaminacyjny składa się z 10 pytań. Do każdego pytania podane sa 4 odpowiedzi, z których jedna jest prawdziwa. Zdający egzamin postanowił udzielać odpowiedzi losowo. Oblicz jakie jest prawdopodobieństwo, że zdający zaliczy test na najwyższą ocenę, jeśli wiadomo, że musi wówczas udzielić co najmniej 90% prawidłowych odpowiedzi.

3.
Uczniowie klasy IIIA jako drugiego języka obcego moga uczyć się rosyjskiego albo niemieckiego albo hiszpańskiego. Wiadomo, że co szósty uczeń tej klasy uczy się niemieckiego. Gdybyśmy losowali z tej lasy jedną osobę, to prawdopodobeństwo wylosowania ucznia uczącego się niemieckiego lub hiszpanskeigo jest trzy razy większe niż prawdopodobieństwo wylosowania ucznia uczącego się niemieckiego lub rosyjkiego.
a)jaki procent uczniów uczy się rosyjskiego?
b)ilu uczniów uczy się w tej klasie, jesli wiemy, że jest ich więcej niż 15 ale mniej niż 40.

4.
Ze zbioru Z = {-3, -2, -1 ,0, 1} losujemy jedną liczbę. Wylosowana liczba jest równa współczynnikowi c we wzorze funkcji g(x)=\(\displaystyle{ x^{2}}\)+x+c. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że otrzymana w ten sposób funkcja
a) dla argumnetu -2 przyjmuje wartość dodatnią,
b)nie ma miejsc zerowych.
ODPOWIEDZ