Proste zadanie z rachunku prawdopodobieństwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
badkenny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2006, o 18:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 4 razy

Proste zadanie z rachunku prawdopodobieństwa

Post autor: badkenny »

Pomocy!!
Nigdy nie byłem dobry z rachunku prawdopodobienstwa i mam prośbe: czy ktos mógłby mi powiedzieć jak rozwiazac zadanie ( dla wieksozści pewnie banalne):

Obiczyc prawdopodobienstwo tego że w grupie siedmiu oób wszystkie mają urodziny w tym samym dniu tygodnia.

Oczywiście prosze tez o jakies króciutki wyjaśnieni. w koncu chciałbym to zrozumieć.

Z góry dziekuje
Ostatnio zmieniony 11 paź 2006, o 21:20 przez badkenny, łącznie zmieniany 1 raz.
greey10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 993
Rejestracja: 31 lip 2006, o 18:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5 razy

Proste zadanie z rachunku prawdopodobieństwa

Post autor: greey10 »

krotko mowiac musisz policzyc jesli sie nie myle stosunek mozliwosci ze wszyscy maja urodziny w jednym dniu do liczby wszystkich mozliwosci
licznik bedzie rowny 7 poniewarz mozliwosci ze wszyscy uczniowe bede mieli urodziny w tym samym dniu tygodnia jest siedem siedem dnii tygodnia xP
jesli chodzi o mianownik to rowna sie on \(\displaystyle{ 7^{7}}\) pierwsza osoba wybiera sobie date urodzin na siedem sposobow potem druga potem trzecia itd... odpowiedz wychodzi \(\displaystyle{ \frac{1}{7^{6}}}\)
ale powiem ci szczerze nie jestem pewien prawdopodobienstwo mialem strasznie dawno temu ;]

PROSILBYM O SPRAWDZENIE :p
ODPOWIEDZ