Losowo wybrana 3 - osobowa delegacja

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
tomekkyo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 7 mar 2010, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Głubczyce
Podziękował: 5 razy

Losowo wybrana 3 - osobowa delegacja

Post autor: tomekkyo »

W klasie III a jest 10 dziewcząt i 15 chłopców. Oblicz prawdopodobieństwo, że w losowo wybranej delegacji trzyosobowej tej klasy będzie co najwyżej jedna dziewczyna.

Zadanie rozwiązałem mój wynik to: \(\displaystyle{ P(A)= \frac{301}{460}}\) gdzie A to zdarzenie polegające na wylosowaniu co najwyżej jednej dziewczyny do 3 osobowej delegacji w klasie IIIa

Nie zgadza się on z wynikiem w książce tam jest napisane \(\displaystyle{ P(A)= \frac{301}{406}}\) (może literówka?) Ja rozwiązywałem je drzewkiem, jak ktoś umie może zrobić to kombinując (jakieś permutacje, variacje, albo kombinacje czy co takiego) chciałbym zobaczyć jak wygląda zadanie profesjonalnie wykonane.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Losowo wybrana 3 - osobowa delegacja

Post autor: tometomek91 »

Przestrzenią zdarzeń elementarnych jest:
\(\displaystyle{ |\Omega|= {25 \choose 3}=2300}\) (losujemy 3 osoby z 25)
A - zdarzenie polegające na wylosowaniu co najwyżej jednej dziewczyny
\(\displaystyle{ |A|= {15 \choose 3} + {15 \choose 2} \cdot 10=455+1050=1505}\) (losujemy trzech chłopców lub dwóch i jedną dziewczynkę)
\(\displaystyle{ P(A)=\frac{1505}{2300}=\frac{301}{460}}\).
Więc jednak literówka.
vorel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska

Losowo wybrana 3 - osobowa delegacja

Post autor: vorel »

Mam pytanie, czy da się policzyć to zadanie na wariacjach (bez powtórzeń oczywiście). Próbowałem i nie chciało mi wyjść....
ODPOWIEDZ