Maszyna losująca kule, Excel, pytanko

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
zenex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 kwie 2010, o 03:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Maszyna losująca kule, Excel, pytanko

Post autor: zenex »

Witam
to będzie mój pierwszy post tutaj,

Otóż zrobiłem w Excelu arkusz, który ma spełniać rolę maszyny losującej 3 kule z 49.
Losowanie przebiega poprzez sortowanie 49 liczb wraz z kolumną liczb losowych rosnąco - funkcja =los(), i wybieramy pierwsze 6 pozycji jako kule wylosowane czyli za każdym razem otrzymuję trochę inny zestaw 6 kul. Dorobiłem do tego program (makro), dzięki któremu można "skreślić" 3 liczby i zobaczyć po ilu losowaniach trafimy "trójkę" tzn. pętla programiku kończy działanie kiedy trafimy wszystkie liczby w dowolnej kolejności. Zliczana jest także ilość losowań oraz kopiowane są osobno wszystkie losowania do wglądu oraz końcowy "szczęśliwy kupon". I teraz moje pytanie, ponieważ coś jest nie tak: dlaczego z reguły trafiam trójkę po około 400-600 razie (chociaż zdarza się i po dwudziestu losowaniach lub po 2000) skoro prawdopodobieństwo trafienia trójki z 49 wyliczone na Wikipedii wynosi około 1~57 ?
ODPOWIEDZ