15 różnych par rękawiczek.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Labson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy

15 różnych par rękawiczek.

Post autor: Labson »

W pudełku znajduje się 15 par rękawiczek, wśród których dowolne dwie pary różnią się od siebie. Z tego pudełka wybieramy losowo cztery rękawiczki.
a) opisz przestrzeń zdarzeń elementarnych doświadczenia losowego
b) oblicz prawdopodobieństwa zdarzeń:
A - wśród wylosowanych rękawiczek są dwie pary;
B - wśród wylosowanych rękawiczek nie ma ani jednej pary
Prawdopodobieństwa zdarzeń A i B zapisz w postaci ułamków nieskracalnych.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

15 różnych par rękawiczek.

Post autor: xanowron »

Wybieramy rękawiczki losowo, wszystkie są różne i kolejność nie odgrywa roli zatem przestrzeń zdarzeń elementarnych to będą 4-elementowe podzbiory 30-elementowego zbioru.
Czyli \(\displaystyle{ |\Omega|=C^4_{30}}\).

Zdarzenie A: potrzebujemy dwóch par czyli spośród 15 par musimy wyjąć 2, czyli \(\displaystyle{ |A|=C_{15}^2}\)
Zdarzenie B: nie ma, żadnej pary. Możemy to zrobić tak: Wybieramy 4 różne pary spośród 15 i następnie z każdej z tych par bierzemy po jednej rękawiczce. Czyli \(\displaystyle{ |B|=C_{15}^4 \cdot C_2^1 \cdot C_2^1 \cdot C_2^1 \cdot C_2^1}\)
xxxziomxxx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 24 gru 2007, o 12:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

15 różnych par rękawiczek.

Post autor: xxxziomxxx »

Czemu nie mogę tak zrobić w \(\displaystyle{ A}\):
\(\displaystyle{ |A| = 30 \cdot 28}\);
wybrałem jedną rękawiczkę z 30., następnie dobrałem do niej parę i wybrałem kolejną z pozostałych (28) i do niej też parę ???
Ostatnio zmieniony 29 sie 2010, o 18:27 przez xanowron, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
malyxxl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 60
Rejestracja: 27 mar 2008, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 1 raz

15 różnych par rękawiczek.

Post autor: malyxxl »

xxxziomxxx pisze:Czemu nie mogę tak zrobić w \(\displaystyle{ A}\):
\(\displaystyle{ |A| = 30 \cdot 28}\);
wybrałem jedną rękawiczkę z 30., następnie dobrałem do niej parę i wybrałem kolejną z pozostałych (28) i do niej też parę ???
Mógłby ktoś odpowiedzieć na zacytowane pytanie? Mam taki sam problem... Z góry dziękuję.
ODPOWIEDZ