Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
bartek24m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Post autor: bartek24m »

Witam mam mega zadanie siedziałem nadnim troche i niewpadłem tzn wiem jak robic ale neiwychdozi wynik pewnie chodzi o zły zapiś

gdyby ktos mogł to narprawde byłbym happy !


tresc zadania

Fabryka samochodów produkuje ten sam model w trzech kolorach :
białym , czerwonym, i żółtym w stosunku 25:10:15 prawdopodobieństwo ze pojazd będzue w czasie gwarancji musiał mieć usuwane usterki ;akieru wynosi dlasamochodu białego 0,03 dla czerwonego 0,02 dla zółtego 0,001. Ile pojazdów na 10000 wyprodukowanych bedzie wymagać usuwania usterek w lakierowaniu w ramach gwarancji?


2.

Sklep sprzedaje zarówki wyprodukowane w firmach A i B przy czym w kazdej z tych firm braki stanowią odpowiednio 2% i 5% produkcji . Przy jakim stosunku liczby zarówek wyprodukowanych przez firmę A do liczby zarówek wyprodukowanych przez firmę B, sprzedawanych w sklepie prawdopodobieństwo kupna zarówki wadliwej przy jej losowym zakupie jest nie większe niż 0,03 ?


te 2 to niezły hardcore
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Post autor: Sir George »

Ad.1. Kłania się wzór na prawdopodobieństwo całkowite... Oznaczmy przez X pstwo usterki. Z warunków zadania mamy:
\(\displaystyle{ P(X|B)\ =\ 0,03, \quad P(X|C)\ =\ 0,02, \quad P(X|Ż)\ =\ 0,001}\)
Dodatkowo wiemy (z podanego stosunku), że \(\displaystyle{ P(B)\ =\ 0,5, \quad P(C)\ =\ 0,3, \quad P(Ż)\ =\ 0,2}\)

Stąd \(\displaystyle{ P(X) \ = \ P(X|B)\cdot P(B)+P(X|C)\cdot P(C)+P(X|Ż)\cdot P(Ż)\ =\ 0,0212}\)
Zatem (wielce prawdopodonie!) na 10000 pojazdów usterki będą w 212 samochodach...


Ad.2.
bartek24m pisze:te 2 to niezły hardcore
... jaki tam hardcore...
Oznaczmy przez A pstwo kupienia żarówki z firmy A. a przez B - odpowiednio z firmy B.
Mamy zatem:
\(\displaystyle{ P(X|A)\ =\ 0,02}\) oraz \(\displaystyle{ P(X|B) \ =\ 0,05}\) Ponieważ \(\displaystyle{ A\cup B\ =\ \Omega}\) oraz \(\displaystyle{ A\cap B\ =\ \emptyset}\), mamy \(\displaystyle{ P(A)\ =\ 1-P(B)}\)

Prawdopodobieństwo całkowite mówi nam, że: \(\displaystyle{ 0,03\ \ P(X)\ =\ P(X|A)\cdot P(A)+P(X|B)\cdot P(B)\ =\ 0,05-0,03\cdot P(A)}\)
Stąd \(\displaystyle{ P(A) \ \ \frac23}\), czyli \(\displaystyle{ P(B)\ \ \frac13}\), co daje końcowy wynik:
\(\displaystyle{ P(A) : P(B) \ \ 2 : 1}\)
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Post autor: sushi »

ad1 P(C)=0,2 P(Ż)=0.3 i wychodzi 193 a nie 212
bartek24m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Post autor: bartek24m »

hehe a ty sushi wszytkie wyniki sprawdzasz:P czy ktos nsie niepomylił ?!

to dopiero uzaleznienie od matematyki

PS dziekiz a rozwiazania !
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Prawdopodobieństwo całkowite - drzewka

Post autor: sushi »

Bartek - prosiłeś by Ci pomógł z zadaniami , nie dałeś linka na gg to musiałem znaleźć te zadania inna metodą
ODPOWIEDZ