kule czerwone i czarne

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
withdrawn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

kule czerwone i czarne

Post autor: withdrawn »

Urna zawiera \(\displaystyle{ 4}\) kul czerwonych i \(\displaystyle{ 4}\) kul białych. Wybieramy kulę po kuli aż do chwili natrafienia na kulę czerwoną. Niech K oznacza liczbę kul wybranych aż do chwili wyciągnięcia kuli czerwonej. Prawdopodobieństwo \(\displaystyle{ P(K=4)}\)wynosi ( wynik podaj w zaokrągleniu do części setnych):



Z tym zadaniem tez mam problem,mianowicie ja rozrysowalam sobie drzewko wyboru kolejno w kolejnych krokach kuli czerwonych lub bialych i tak np za 1 razem prawdopodobienstwo jest \(\displaystyle{ 4/8}\) skoro mam obliczyc \(\displaystyle{ P(K=4)}\) to wyliczam to w ten sposob ze na moim drzewko wymnazam 3 razy wybor kuli bialych i za 4 razem czerwonej... ale tez niestety wynik mam zly;/ prosze o pomoc.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

kule czerwone i czarne

Post autor: mat_61 »

A jaki ma być ten wynik, bo wg mnie Twój sposób jest poprawny.

Oczywiście wszystko zależy od interpretacji zwrotu : Niech K oznacza liczbę kul wybranych aż do chwili wyciągnięcia kuli czerwonej.
Czy K oznacza liczbę kul łącznie z czerwoną, czy liczbę kul wyciągniętych przed czerwoną?
Awatar użytkownika
withdrawn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

kule czerwone i czarne

Post autor: withdrawn »

sprawa juz wyjasniona, dobra interpretacja w tym przypadku to k - oznacza liczbe kul lacznie z czerwona )
ODPOWIEDZ