dwie kości

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

dwie kości

Post autor: Tux »

Rzucamy dwiema symetrycznymi kostkami do gry. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia, że na obu kostkach wypadnie ta sama liczba oczek.
Awatar użytkownika
jarzabek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1337
Rejestracja: 11 lis 2007, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 181 razy

dwie kości

Post autor: jarzabek89 »

\(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\)
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

dwie kości

Post autor: Tux »

taką odpowiedź mogę znaleźć również w książce, jak to policzyć, bo trochę to sprzeczne z moją intuicją bo z tego wynika że, mając nawet 50 kości i i rzucając nimi jest takie samo prawdopodobieństwo, że na każdej wypadnie jedynka jak rzucając jedną kością. Proszę o sprostowanie mojej logiki
Awatar użytkownika
jarzabek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1337
Rejestracja: 11 lis 2007, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 181 razy

dwie kości

Post autor: jarzabek89 »

Twoja intuicja jest dziwna
Można zrobić to na dwa sposoby:
1) Zdarzenia sprzyjające to wyrzucenie 1 1, 2 2.. 6 6.. takich zdarzeń jest 6 jak wiadomo, wszystkich kombinacji jest 36 więc prawdopodobieństwo zdarzenia równe jest \(\displaystyle{ \frac{6}{36}}\)
2) Rzucamy jedną kostką, nie interesuje nas co wypadnie, rzucamy drugą kostką, może wypaść jedna z 6 liczb i tylko jedna z tych liczb jest równa liczbie wylosowanej w rzucie pierwszą kostką, stąd też mamy \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\)
Tux
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 27 cze 2008, o 14:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kto to wie?
Podziękował: 52 razy
Pomógł: 2 razy

dwie kości

Post autor: Tux »

No tak, kurcze, ja sobie podświadomie założyłem, że to będzie jedna para czyli np tylko 1 i 1
Dzięki za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ