4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
kasik2120
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 9 lis 2009, o 21:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszow
Podziękował: 1 raz

4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Post autor: kasik2120 »

1)dane sa 4 odcinki o długościach 1,3,5,7 tych samych jednostek.wybieramy losowo 3 odcinki .oblicz prawdopodobienstwo zdarzenia "z wylosowanych odcinkow mozna zbudowac trojkat".

2)losowo ustawiono na pólce trzytomowe dzieło .obliczyc prawdopodobienstwo zdarzenia "ksiazki zostaly ustawione w kolejnosci tomow"
ma ktos pomysl jak to rozwiazac
Ostatnio zmieniony 13 mar 2010, o 21:33 przez *Kasia, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Post autor: xanowron »

Aby zbudować trójkąt o bokach \(\displaystyle{ a,b,c}\) (\(\displaystyle{ a \ge b \ge c}\)) musi być spełniony warunek \(\displaystyle{ a<b+c}\).
Jeżeli wybieramy trzy odcinki z 4 do zbudowania trójkąta (mogą się powtarzać) zatem \(\displaystyle{ |\Omega|=4^3}\).
Teraz musisz tylko sprawdzić ile trójek liczb będzie spełniało nierówność trójkąta (jest ich niewiele więc najlepiej będzie ręcznie)
kasik2120
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 9 lis 2009, o 21:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszow
Podziękował: 1 raz

4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Post autor: kasik2120 »

te trojki to ;
1,7,5
5,7,1
5,7,3
1,7,3
???
i teraz jak mam dalej rozwiazac to zadanie?
Ostatnio zmieniony 12 mar 2010, o 21:19 przez kasik2120, łącznie zmieniany 1 raz.
xanowron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1996
Rejestracja: 20 maja 2008, o 15:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa/Stalowa Wola
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 247 razy

4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Post autor: xanowron »

Początkowo był błąd w mojej podpowiedzi, ale już poprawione. Tzn. treść nie jest niejednoznaczna - nie wiadomo czy losujemy bez czy ze zwracaniem. W pierwszym przypadku mamy jedynie 4 możliwe trójki, w drugim przypadku (moim zdaniem bardziej prawdopodobnym) mamy więcej możliwości i zadanie nabiera sensu.
Rozumiesz nierówność trójkąta?
kasik2120
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 43
Rejestracja: 9 lis 2009, o 21:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszow
Podziękował: 1 raz

4 odcinki - trójkąt; ustawienie książek.

Post autor: kasik2120 »

przyznaje sie jestem lewa z tego działu .. wiem ze ma wyjsc \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)
ODPOWIEDZ