tworzenie liczb 3-cyfowych ze zbioru liczb

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
daniel285
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 16:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 111 razy

tworzenie liczb 3-cyfowych ze zbioru liczb

Post autor: daniel285 »

Ze zbioru {0,1,2...9} losujemy trzy razy bez zwracania po jednej cyfrze i zapisujemy liczbę trzycyfrową, której cyfrą setek jest pierwsza wylosowana l., dziesiątek- druga, jedności - trzecia. Ile wśród tych liczb jest l. parzystych?
Alister
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 120
Rejestracja: 10 mar 2010, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 23 razy

tworzenie liczb 3-cyfowych ze zbioru liczb

Post autor: Alister »

To chyba podchodzi pod kombinatorykę. Wydaje mi się że trzeba to rozpisać przypadkami,rozpatrując ostatnią cyfrę. Jeśli ostatnią cyfrą jest 0,wtedy można wylosować 9*8 takich liczb (bo pierwsza cyfra należy do przedziału {1,2,...,9},a druga do {1,2,...,9} z pominięciem cyfry,która jest wylosowana jako pierwsza). Natomiast gdy ostatnia cyfra należy do zbioru {2,4,6,8},wtedy dla każdej z nich jest 8*8 przypadków (np. gdy ostatnią cyfrą jest 2,wtedy pierwsza cyfra należy do przedziału {1,3,4,5,6,7,8,9},natomiast druga do {0,1,3,4,5,6,7,8,9} z pominięciem cyfry,która jest wylosowana jako pierwsza). Zatem w sumie jest 9*8 + 4*8*8 takich liczb. Mam nadzieję że wyjaśniłem to zrozumiale. o.o'
daniel285
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 16:05
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 111 razy

tworzenie liczb 3-cyfowych ze zbioru liczb

Post autor: daniel285 »

Wszystko zrozumiałe tylko ten moment:
"Natomiast gdy ostatnia cyfra należy do zbioru {2,4,6,8},wtedy dla każdej z nich jest 8*8 przypadków "

ok juz rozumiem
ODPOWIEDZ