rzuty kostką

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Marie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 11 maja 2006, o 17:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: chorzów
Podziękował: 23 razy

rzuty kostką

Post autor: Marie »

W grze uczestniczy 2 graczy. Rzucają na przemian dwiema kostkami do gry do momentu, gdy któryś z nich wyrzuci sumę oczek będących liczbą pierwszą-ten gracz wygrywa. Oblicz, o ile większe jest prawdopodobieństwo zdarzenia, że wygra gracz rozpoczynający grę.


Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

rzuty kostką

Post autor: Sir George »

Prawdopodobieństwo wyrzucenia sumy oczek będącą liczbą pierwszą to, o ile się nie pomyliłem, \(\displaystyle{ p\, = \, \frac{5}{12}}\) (liczby pierwsze, które możemy otrzymać, to 2, 3, 5, 7 i 11).
Prawdopodobieństwo wygranej pierwszego gracza w 2n+1 rzucie jest równe \(\displaystyle{ q^{2n}p}\), gdzie \(\displaystyle{ q\, = \, 1-p\, = \, \frac{7}{12}}\) jest prawdopodobieństwem porażki (w jednym rzucie). Stąd całkowite prawdopodobieństwo wygranej 1-go gracza jest równe \(\displaystyle{ P_1 \ = \ {\sum_{n=0}^{+\infty} }\, q^{2n}p \ = \ \frac{p}{1-q^2} \ = \ \frac{1}{1+q}}\)
Prawdopodobieństwo wygranej drugiego gracza to \(\displaystyle{ P_2\, = \, qP_1 \ = \ \frac{q}{1+q}}\).

Stąd szukana różnica to \(\displaystyle{ \frac{1-q}{1+q} \ = \ \frac{5}{19}}\)
ODPOWIEDZ