"Prawdopodobnie" niezaleznosc zdarzen

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
stefek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2006, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /k Czestochowa
Podziękował: 4 razy

"Prawdopodobnie" niezaleznosc zdarzen

Post autor: stefek »

(a) niech zdarzenia A i B beda takie, ze ,\(\displaystyle{ P(A) = \frac{3}{4}}\), \(\displaystyle{ P(B) = \frac{1}{3}}\) . Czy mozliwe jest \(\displaystyle{ A \cap B = \phi}\)


(b) niech zdarzenia A i B beda takie, ze , \(\displaystyle{ P(A) = p}\), \(\displaystyle{ P(B) = 2p}\); ponadto wiadomo, ze \(\displaystyle{ A \cap B = \phi}\) oraz ze jedno ze zdarzen musi zajsc. Obliczyc \(\displaystyle{ p}\).


(c) niech zdarzenia A i B beda takie, ze , \(\displaystyle{ P(A) = p}\), \(\displaystyle{ P(B) = p^{2}}\) ; ponadto wiadomo, ze \(\displaystyle{ A \cap B = \phi}\) oraz ze jedno ze zdarzen musi zajsc. Obliczyc \(\displaystyle{ p}\).


Czy w tym zadaniu mam skorzystac z niezaleznosci zdarzen?? JAk tak, to jak mam uzyc A i B, zamiast P(A) i P(B)??
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11367
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3153 razy
Pomógł: 747 razy

"Prawdopodobnie" niezaleznosc zdarzen

Post autor: mol_ksiazkowy »

(*) \(\displaystyle{ P(A \cup B) = P(A)+P(B)- P(A \cap B)}\)
ad1
nie , bo wtedy z w/w wzoru masz ze \(\displaystyle{ P(A \cup B) = \frac{13}{12}}\)
ad2 I 3
uzyj znow ten wzór i fakt ze \(\displaystyle{ P(A \cup B) = 1}\)
stefek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2006, o 16:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: /k Czestochowa
Podziękował: 4 razy

"Prawdopodobnie" niezaleznosc zdarzen

Post autor: stefek »

Dzieki za wskazowki.

Jesli w zadaniu pisze ze:" wiadomo ze \(\displaystyle{ A \cap B = \phi}\)" to mam rozumiec ze
\(\displaystyle{ P(A \cap B) =0 ?}\), jesli tak to wynika mam nastepujace:

b) p = \(\displaystyle{ \frac{1}{3}}\)
c) p = \(\displaystyle{ 0,66}\)
ODPOWIEDZ