6 i 8 kul w urnie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
richie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow

6 i 8 kul w urnie

Post autor: richie »

Witam, prosze mnie naprowadzic na wlasciwy trop, jak to rozwiazac:
W urnie jest 6 kul białych i 8 czarnych.losujemy dwa razy po jednej kuli bez zwracania.
jakie jest prawdopodobienstwo ze wyjmiesz co najmniej jeden raz kule białą.

Jak to rozwiazac?
tak:
\(\displaystyle{ P ^{6}_2 / P^{8}_2}\)

czy tak:

\(\displaystyle{ C{6 \choose 1} * C {6 \choose 2} / C{8 \choose 1} * C{8 \choose 2}}\)

Z gory dzieki za wytlumaczenie co i jak.
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

6 i 8 kul w urnie

Post autor: tometomek91 »

W urnie jest 14 kul.
Losujemy kolejno dwie bez wzracania:
\(\displaystyle{ |\Omega|=C_{14}^{1} \cdot C_{13}^{1}}\)
Co jest równoważne utworzeniu dwuelementowych wariacji bez powtorzen zbioru 14-elementowego:
\(\displaystyle{ |\Omega|=V_{14}^{2}}\)
Jakie jest prawdopodobienstwo ze wyjmiesz co najmniej jeden raz kule białą? Policzymy to poprzez zdarzenie przeciwne, czyli jakie jest prawdopodobieństwo, że nie wylosujemy kuli białej:
\(\displaystyle{ |A'|=V_{8}^{2}}\)
Prawdopodobieństwo wynosi:
\(\displaystyle{ P(A')=\frac{V_{8}^{2}}{V_{14}^{2}}}\)
Stąd:
\(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')=1-\frac{V_{8}^{2}}{V_{14}^{2}}}\)
Awatar użytkownika
josep6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 21 sty 2010, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 28 razy

6 i 8 kul w urnie

Post autor: josep6 »

Takie zadania rozwiązuję metodą "drzewka":



mamy 6 kul białych i 8 czarnych, razem - 10 kul

I losowanie:
losujemy jedną kulę bez zwracania, prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi \(\displaystyle{ \frac{6}{10}}\) a że czarną - \(\displaystyle{ \frac{8}{10}}\)

II losowanie
losujemy jedną kulę z dziewięciu:
"drzewko" lewe: prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi teraz: \(\displaystyle{ \frac{5}{9}}\) (bo w losowaniu I wylosowaliśmy już jedną białą) a czarną - \(\displaystyle{ \frac{8}{9}}\) (bo w losowaniu I nie wylosowaliśmy czarnej)
"drzewko" prawe: prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi teraz:\(\displaystyle{ \frac{6}{9}}\) (bo w losowaniu I nie wylosowaliśmy białej) a czarną - \(\displaystyle{ \frac{7}{9}}\) (bo w losowaniu I wylosowaliśmy czarną)

żeby wyliczyć prawdopodobieństwo, że wylosowaliśmy kulę białą co najmniej raz, należy wymnożyć i dodać odpowiednie gałęzie:

\(\displaystyle{ P=\frac{6}{10} \cdot \frac{5}{9}+\frac{6}{10} \cdot \frac{8}{9}+\frac{8}{10} \cdot \frac{6}{9}}\)
wtywty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 31 sty 2010, o 23:10
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wawa

6 i 8 kul w urnie

Post autor: wtywty »

josep6 pisze:Takie zadania rozwiązuję metodą "drzewka":



mamy 6 kul białych i 8 czarnych, razem - 10 kul

I losowanie:
losujemy jedną kulę bez zwracania, prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi \(\displaystyle{ \frac{6}{10}}\) a że czarną - \(\displaystyle{ \frac{8}{10}}\)

II losowanie
losujemy jedną kulę z dziewięciu:
"drzewko" lewe: prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi teraz: \(\displaystyle{ \frac{5}{9}}\) (bo w losowaniu I wylosowaliśmy już jedną białą) a czarną - \(\displaystyle{ \frac{8}{9}}\) (bo w losowaniu I nie wylosowaliśmy czarnej)
"drzewko" prawe: prawdopodobieństwo, że wylosujemy białą wynosi teraz:\(\displaystyle{ \frac{6}{9}}\) (bo w losowaniu I nie wylosowaliśmy białej) a czarną - \(\displaystyle{ \frac{7}{9}}\) (bo w losowaniu I wylosowaliśmy czarną)

żeby wyliczyć prawdopodobieństwo, że wylosowaliśmy kulę białą co najmniej raz, należy wymnożyć i dodać odpowiednie gałęzie:

\(\displaystyle{ P=\frac{6}{10} \cdot \frac{5}{9}+\frac{6}{10} \cdot \frac{8}{9}+\frac{8}{10} \cdot \frac{6}{9}}\)



O ile potrafię liczyć to razem jest ich 14 a nie 10.
Awatar użytkownika
josep6
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 21 sty 2010, o 22:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 28 razy

6 i 8 kul w urnie

Post autor: josep6 »

Tak, przepraszam za błąd, kul jest razem 14, więc mianownik w I losowaniu to 14 a w II 13, więc wynik będzie trochę inny. Chyba myślami byłem jeszcze przy innym zadaniu ^^
richie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2010, o 21:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krakow

6 i 8 kul w urnie

Post autor: richie »

Wielkie dzieki, mam jeszcze 140 zdań do przecwiczenia przed kolokwium, jednak nie wiedzieć czemu kulki w urnie sprawiaja mi najwiecej problemu
listopad
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 23:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

6 i 8 kul w urnie

Post autor: listopad »

Mam podobne zadanie a oto jego treść:W urnie jest6 kul białych i 8 czarnych.losujemy dwie kule.Oblicz prawdopodobieństwo,że wyjmiemy co najmniej jedną kulę białą.
Co musiałabym zmienić w tym zrobionym zadaniu aby pasowało do mojego?
Za pomoc dziękuje.
nicely
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: poznan
Podziękował: 6 razy

6 i 8 kul w urnie

Post autor: nicely »

Mam takie samo zadanie jak ty "Listopad" i zastanawiam się czy te zrobione powyżej pasuje do mojego
ODPOWIEDZ