dwie urny dwie kule

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

dwie urny dwie kule

Post autor: isunia »

Mamy dwie urny. W pierszej jest n kul białych i 4 czarne, w drugiej 1 biała i 2 czarne.Z pierwszej urny losujemy 1 kulę i przekłądamy do drugiej urny. Potem z drugiej urny losujemy 1 kulę. Prawdopodobieństwo,że druga wylosowana kula to kula biała jest:
a. przy pewnym n może być równe \(\displaystyle{ \frac{1}{5}}\)
b. jest zawsze liczbą większą od \(\displaystyle{ \frac{3}{10}}\)
c.maleje wraz ze wzrostem n
odpowiedzi uzasadnij.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

dwie urny dwie kule

Post autor: mat_61 »

Wskazówka:

Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania kuli kuli białej za drugim razem P(A) korzystając ze wzoru na prawdopodobieństwo całkowite:

\(\displaystyle{ A/B_{1}}\) - wylosowanie kuli białej za drugim razem pod warunkiem wylosowania kuli białej za pierwszym razem (czyli losujemy z zestawu 2 kule białe + 2 kule czarne)

\(\displaystyle{ A/B_{2}}\) - wylosowanie kuli białej za drugim razem pod warunkiem wylosowania kuli czarnej za pierwszym razem (czyli losujemy z zestawu 1 kula biała + 3 kule czarne)

\(\displaystyle{ B_{1}}\) - wylosowanie kuli białej za pierwszym razem

\(\displaystyle{ B_{2}}\) - wylosowanie kuli czarnej za pierwszym razem

Rozwiązaniem będzie wyrażenie z niewiadomą n które pozwoli Ci określić która z odpowiedzi jest prawdziwa.
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

dwie urny dwie kule

Post autor: isunia »

wychodzą moje braki z działu pt. "prawdopodobieństwo", gdyż brałam tylko prawdopodobieństwo klasyczne i ani całkowitego ani żadnego innego nie znam. Jak w takim razie liczy się ogólnie p. całkowite? mnożąc,dodając poszczególne prawdopodobieństwa?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

dwie urny dwie kule

Post autor: mat_61 »

Wzór ogólny jest taki:

\(\displaystyle{ P(A)=P(A/B_{1}) \cdot P(B_{1})+P(A/B_{2}) \cdot P(B_{2})+ ...+P(A/B_{i}) \cdot P(B_{i})}\)
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

dwie urny dwie kule

Post autor: isunia »

nie mam pojęcia jak obliczyć \(\displaystyle{ P(A|B _{1} ) czyli jak obliczyć \frac{P(A \cap B _{1} )}{P(B _{1}) }}\) .. siedzę nad książkami,ale nic mi to nie daje..
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

dwie urny dwie kule

Post autor: mat_61 »

Napisałem Ci co oznacza to zdarzenie:
\(\displaystyle{ A/B_{1}}\) - wylosowanie kuli białej za drugim razem pod warunkiem wylosowania kuli białej za pierwszym razem (czyli losujemy z zestawu 2 kule białe + 2 kule czarne)
Jeżeli za pierwszym razem wylosowano kulę białą i dorzucono do urny, to teraz mamy w urnie 2 kule białe + 2 kule czarne. Prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej z tego zestawu (czyli prawdopodobieństwo wylosowania kuli białej za drugim razem pod warunkiem wylosowania kuli białej za pierwszym razem) , to oczywiście:

\(\displaystyle{ P(A/B_{1})= \frac{2}{4}= \frac{1}{2}}\)

Nie trzeba tutaj korzystać z żadnych dodatkowych wzorów.
ODPOWIEDZ