oblicz prawdopodobienstwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: isunia »

jeżeli rzucimy symetryczną monetą sześćdziesiąt razy to czy prawdopodobieństwo wyrzucenia 15 orłów jest równe prawdopodobieństwu wyrzucenia 45 orłów?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: mat_61 »

Tak.

Wystarczy porównać wzór na schemat Bernouliego dla tych danych.

Albo logicznie na to patrząc wyrzucenie 45 orłów, to inaczej wyrzucenie 15 reszek. Czyli mamy porównać prawdopodobieństwa wyrzucenia 15 orłów z prawdopodobieństwem wyrzucenia 15 reszek.
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: isunia »

nigdy nie spotkałam się z tym schematem, dziś trochę o nim czytałam i nie jestem pewna czy dobrze to rozumiem,bo próbując obliczyć prawdopodobieństwo wyrzucenia 15 reszek wyszedł mi cięzko skracalny ułamek. Wystarczy porównać?
bo muszę jeszcze uzasadnić,że prawdopodobieństwo to nie jest równe \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) i sprawdzić czy jest mniejsze niż prawdopodobieństwo wyrzucenia 55 orłów?
nie wiem jak to wszystko zapisać.



ps. co znaczy,że prawdopodobieństwo A jest niezależne od samego siebie?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: mat_61 »

Schemat Bernouliego jest prostą konsekwencją liczenia prawdopodobieństwa kolejnych jednakowych zdarzeń (wystarczy zrozumieć jego sens).
Zobacz to na przykładzie np. wyrzucenia 2 razy szóstki w 5 rzutach. Dla takiego doświadczenia:

\(\displaystyle{ p= \frac {1}{6}}\)

\(\displaystyle{ q= \frac {5}{6}}\)

Zdarzeniem sprzyjającym jest np. taki wynik:

*, 6, *, 6, *

dla którego prawdopodobieństwo wynosi:

\(\displaystyle{ P(A)= \frac{5}{6} \cdot \frac{1}{6} \cdot \frac{5}{6} \cdot \frac{1}{6} \cdot \frac{5}{6} \cdot}\)

Ale zdarzeniem sprzyjającym jest każdy inny wynik w którym będą dwie szóstki (na dowolnym miejscu) np. 6, *, 6 *, * | *, *, *, 6, 6 | itd.

Widzisz więc, że w wyliczanym prawdopodobieństwie – iloczynie będą zawsze dwa ułamki \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\) i trzy ułamki \(\displaystyle{ \frac{5}{6}}\).

Pozostaje pytanie ile jest takich wszystkich wariantów w których na dwóch z pięciu miejsc będą szóstki (tak jakbyśmy wybierali 2 pozycje spośród 5). A takich możliwości wyboru jest przecież \(\displaystyle{ {n \choose k}}\)

I dlatego prawdopodobieństwo tego zdarzenia jest równe:

\(\displaystyle{ P(A)={5\choose 2} \cdot \left( \frac {1}{6}\right) ^{2} \cdot \left( \frac {5}{6}\right) ^{3}}\)

Myślę, że teraz rozumiesz skąd wziął się taki wzór?

Zauważ też, że jeżeli p=q=0,5, to:

\(\displaystyle{ p^{k} \cdot q^{n-k} = p^{n}}\)

Teraz wracając do pierwszego pytania, to można albo wprost obliczyć liczbowo prawdopodobieństwa, albo porównać ze sobą dwa wyrażenia odpowiadające tym prawdopodobieństwom, żeby stwierdzić, że są one równe.

Podobnie możesz postąpić w pozostałych przypadkach - zawsze można obliczyć albo porównać. Np dla prównania prawdopdodbieństw wyrzucenia 15 lub 55 orłów wystarczy porównać wartoścci wyrażeń \(\displaystyle{ {60\choose 15}}\) oraz \(\displaystyle{ {60 \choose 55}}\).
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: isunia »

bardzo dziękuję, w książce było to strasznie zawile wytłumaczone, zawsze lepiej zrozumieć na przykładach a dział prawdopodobieństwa to moja zmora.
Piotrek11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 maja 2009, o 20:51
Płeć: Mężczyzna

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: Piotrek11 »

Tak, jest równe.
Próbowałem to rozwinąć ale czas mi się skończył (ku nieszczęciu PHPBB3 i niestety tego forum). Szkoda czasu.
isunia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 12:30
Płeć: Kobieta

oblicz prawdopodobienstwo

Post autor: isunia »

znaczy w odpowiedziach mam,że nie jest równe \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) tylko nie wiem jak to zapisać po prostu:)



I jeszcze powtarzam pytanie, co oznacza,że zdarzenie A jest niezależne od samego siebie?
ODPOWIEDZ