Gęstość, dystrybuanta, czyli problem ze zmienną losową

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
aku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 21 sty 2010, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom

Gęstość, dystrybuanta, czyli problem ze zmienną losową

Post autor: aku »

Proszę o pomoc w rozwiązaniu takich 3 zadań, które mnie przerosły w sposób zupełny :
(na razie zadanie 1 dla próby wpisałem, zaraz będę edytował i dodawał następne)

Zad1.
a) Dobrać stałą \(\displaystyle{ A}\) tak aby \(\displaystyle{ F}\) była gęstoscia pewnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\)
b) Znaleźć dystrybuante zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\)
c) Obliczyć \(\displaystyle{ P(\frac{\pi}{8} \le x <1)}\)
   
\(\displaystyle{ F(x)=}\)\(\displaystyle{ \begin{cases} A\cos2x \ dla \ x \in [\frac{-\pi}{4}, \frac{\pi}{4}] \\ 0 \ dla \ x \ \notin [\frac{-\pi}{4}, \frac{\pi}{4}]\end{cases}}\)
    
\(\displaystyle{ A - parametr}\)

Zad2.
Zmienna losowa ma rozkład o gęstości :

\(\displaystyle{ F(x)=}\) \(\displaystyle{ \begin{cases} 12x(1-x)^{2} \ dla \ x \in (0,1) \\ 0 \ dla \ x \notin (0,1)\end{cases}}\)

Wyznaczyć gęstość zmiennej losowej \(\displaystyle{ y=2x^{3}}\)

Zad3.
Dana funkcja :

\(\displaystyle{ F(x)=}\)\(\displaystyle{ \left\{\begin{array}{l} A(1+x) \ dla \ x \in [-1,0]\\A(-x+1) \ dla \ x \in (0,1]\\0 \ dla \ x \notin [-1,1] \end{array}}\)

\(\displaystyle{ A - parametr}\)

a) Obliczyć stała \(\displaystyle{ A}\) tak aby \(\displaystyle{ F}\) była gęstością pewnej zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\)
b) Obliczyć \(\displaystyle{ EX}\)
c) Obliczyć \(\displaystyle{ D^{X}}\)

Mam nadzieję, że topic dobrze założyłem. Prosiłbym o jak najszybszą odpowiedź.
ODPOWIEDZ