Pradopodobieństwo warunkowe

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
xaari
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 16 gru 2009, o 15:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wro

Pradopodobieństwo warunkowe

Post autor: xaari »

Rzucamy 2 razy kostką go gry. Oblicz jakie jest prawdopodobieństwo, że iloczyn wyrzuconych oczek będzie większy od 8, jeżeli wiadomo, że oba wyniki są nieparzyste.

Mam złą wartość przy omedze i nie wiem dlaczego. Proszę o pomoc.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Pradopodobieństwo warunkowe

Post autor: mat_61 »

Wszystkich zdarzeń elementarnych jest tyle ile ciągów 2-elementowych można utworzyć ze zbioru 6-elementowego (są to więc 2-elementowe wariacje z powtórzeniami ze zbioru 6-elementowego), czyli 36.

Oczywiście Omega oznacza możliwe wyniki dwukrotnego rzutu kostką.

Wspominam o tym dlatego, że obliczenia można zrobić na dwa sposoby:

- jako prawdopodobieństwo warunkowe P(A/B) (Omega jak wyżej, A - iloczyn większy od 8, B - nieparzysta liczba oczek na każdej kostce)

- jako prawdopodobieństwo klasyczne P(A) (Omega - nieparzysta liczba oczek na każdej kostce A - iloczyn większy od 8)
xaari
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 16 gru 2009, o 15:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wro

Pradopodobieństwo warunkowe

Post autor: xaari »

Dziękuję bardzo Męczyłam się na tym długo, bo nigdy nie jestem pewna swojego rozumowania. Błąd jest w książce, w przykładowym rozwiązaniu, gdzie Omega wynosi 9.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Pradopodobieństwo warunkowe

Post autor: mat_61 »

Ale to nie jest błąd. Wszystko zależy od tego jak opisany jest zbiór Omega.
Akurat ta wartość (czyli 9) odpowiada rozwiązaniu podanemu przeze mnie jako drugi wariant:
mat_61 pisze: - jako prawdopodobieństwo klasyczne P(A) (Omega - nieparzysta liczba oczek na każdej kostce A - iloczyn większy od 8)
W tym przypadku wszystkich zdarzeń elementarnych jest tyle ile ciągów 2-elementowych można utworzyć ze zbioru 3-elementowego - bo są na kostce 3 liczby nieparzyste (są to więc 2-elementowe wariacje z powtórzeniami ze zbioru 3-elementowego), czyli 9.
ODPOWIEDZ