"W pudełku mamy 18 kul ....

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
ziolko32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 12 lis 2009, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

"W pudełku mamy 18 kul ....

Post autor: ziolko32 »

W pudełku mamy 18 kul w trzech kolorach: białe, czarne i niebieskie w stosunku 2:3:4. Losujemy bez zwracania 2 kule. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania 2 kul czarnych. Wynik przedstaw w postaci ułamka nieskracalnego.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

"W pudełku mamy 18 kul ....

Post autor: mat_61 »

Wskazówka.

Skoro stosunek kul wynosi 2:3:4, to znaczy, że są 4 kule białe, 6 czarnych i 8 niebieskich (chyba wiesz dlaczego?).
Moc zbioru Omega - kombinacja 2-elementowa ze zbioru 18-elementowego
Moc zbioru A - kombinacja 2-elementowa ze zbioru 6-elementowego
ziolko32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 12 lis 2009, o 19:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

"W pudełku mamy 18 kul ....

Post autor: ziolko32 »

Mogłbys mi napisać jak powinno wyglądać rozwiązanie takiego zadania. Ja dopiero w szkole zaczynam prawdopodobieństwa miałem raptem 2-3 lekcje i nie za bardzo kumam jak rozwiązywać takie zadania
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

"W pudełku mamy 18 kul ....

Post autor: mat_61 »

ziolko32 pisze:Ja dopiero w szkole zaczynam prawdopodobieństwa miałem raptem 2-3 lekcje i nie za bardzo kumam jak rozwiązywać takie zadania
Tym bardziej powinieneś się zmobilizować do pracy, bo później może być już tylko gorzej. To zadanie to taka podstawa, praktycznie wystarczy podstawić dane liczbowe do gotowego wzoru.

Wzory z kombinatoryki z pewnością miałeś. Jak nie pamiętasz to sobie zerknij do zeszytu lub podręcznika i zobacz jak wygląda wzór na kombinacje. Z tego wzoru masz obliczyć:

- Moc zbioru A - kombinacja 2-elementowa ze zbioru 6-elementowego (wstawiasz do wzoru na kombinację te wartości)

- Moc zbioru Omega - kombinacja 2-elementowa ze zbioru 18-elementowego (ten sam wzór tylko inne liczby)

Natomiast prawdopodobieństwo zdarzenia A to iloraz tych wartości.
ODPOWIEDZ