Wysiadka na różnych piętrach - pytanie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
vitar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 136
Rejestracja: 7 gru 2008, o 13:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wnętrza ziemi
Podziękował: 16 razy

Wysiadka na różnych piętrach - pytanie

Post autor: vitar »

Witam, jest sobie zadanie:

"Windą zatrzymującą się na 6 piętrach jadą 4 osoby. Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że każda osoba wysiądzie na innym piętrze" ?

Rozwiązanie znalazłem na forum post102757.htm?hilit=%20wind%C4%85%20zatrzymuj%C4%85c%C4%85%20si%C4%99%20na%206%20pi%C4%99trach%20#p102757

Tylko dlaczego użyto wariacji ? co mu kolejność ? Nie mogę tego zrozumieć.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Wysiadka na różnych piętrach - pytanie

Post autor: mat_61 »

Wyobraź sobie, że te 4 osoby mają imiona A, B, C i D i każda z nich losuje nr piętra na którym wysiądzie.

Wynikiem losowania jest 4 elementowy ciąg utworzony ze zbioru 6 elementowego, czyli 4-elementowa wariacja z powtórzeniami utworzona ze zbioru 6-elementowego.

Natomiast w przypadku kiedy osoby wysiądą na różnych piętrach, to w ciągu wylosowanych liczb (pięter) nie mogą się one powtarzać, czyli utworzony ciąg jest różnowartoścowy, czyli jest to także 4-elementowa wariacja ze zbioru 6-elementowego, ale tym razem bez powtórzeń.

A kolejność jest ważna, bo jeżeli w zadaniu jest mowa o osobach, to zakładamy, że te osoby są rozróżnialne tzn. taka sytuacja, że np. na pietrach 2, 3, 5, 6 wysiadają kolejno osoby A, B, D, C jest inna niż gdy na tych samych piętrach wysiadają kolejno osoby B, D, A, C.

Inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby osoby były nierozróżnialne np. zamaskowani członkowie brygady antyterrorystycznej. Wówczas istotne byłoby tylko to czy ktoś na danym pietrze wysiada czy też nie, a nie kto wysiada. Wówczas rozwiązaniem na policzenie mocy zbiorów byłyby odpowiednio kombinacje z powtórzeniami (dla obliczenia mocy zbioru Omega) oraz kombinacje bez powórzeń (dla obliczenia mocy zbioru A).

Czy takie wyjaśnienie ci wystarczy?
ODPOWIEDZ