Pewność zaistnienia zdarzenia

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
sir_dudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 3 lis 2006, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wola Żelichowska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Pewność zaistnienia zdarzenia

Post autor: sir_dudi »

Witam, wiedząc na przykład jakie jest prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia jak można obliczyć ile trzeba eksperymentów żeby mieć pewność że to zdarzenie się pojawiło. Naprzykład ile razy trzeba rzucić monetą żeby mieć pewność że podczas tych rzutów wypadnie reszka.
Pozdrawiam.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Pewność zaistnienia zdarzenia

Post autor: mat_61 »

Nie istnieje taka liczba eksperymentów, która gwarantuje uzyskanie co najmniej jednego sukcesu w n niezależnych próbach jeżeli prawdopodobieństwo sukcesu w jednej próbie nie jest równe 1.

W twoim przykładzie rzutu monetą gdzie dla pojedynczej próby p=0,5 prawdopodobieństwo wyrzucenia co najmniej jednej reszki (q=0,5 - prawdopodobieństwo nie wyrzucenia reszki) w n próbach wynosi:

\(\displaystyle{ P(A)=1-P(A')=1-q^{n}=1-0,5^{n}}\)

Jak widzisz można tak dobrać n aby P(A) było dowolnie blisko 1, ale nigdy nie będzie równe 1.
sir_dudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 160
Rejestracja: 3 lis 2006, o 13:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wola Żelichowska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Pewność zaistnienia zdarzenia

Post autor: sir_dudi »

Dzięki, pytałem bo widziałem na blogu pewnego internauty pytanie które dostał podczas rozmowy kwalifikacyjnej do Google. Był problem z przechodzeniem ze po stopniach , funkcja z danym prawdopodobienstwem przechodziła na kolejny schodek(lub nie) . Jaka ilość wywołań miała wystarczyć żeby przejsc przez schody. Tak to mniej więcej leciało. Albo ja zle zapamiętałem, albo ten ktoś bzdury napisał. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ