Losowanie kul - wariacje czy kombinacje??

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
marcin22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 29 wrz 2006, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 7 razy

Losowanie kul - wariacje czy kombinacje??

Post autor: marcin22 »

Witam, mam problem z zadaniami gdzie losowane są kule z urny. O ile są losowane ze zwracaniem to jest prosto bo używam wtedy wariacje z powtórzeniami, ale kiedy jest już bez zwracania nie wiem czy zrobić je na wariacje czy na kombinacje. Przykłady 2 zadań:


1.

Kod: Zaznacz cały

W urnie jest 8 kul białych i 2 czarne. Losujemy bez zwracania n kul. Oblicz najmniejszą liczbę kul n, aby prawdopodobieństwo zdarzenia A wylosowania chociaż 1 kuli czarnej było większe od 1/2.
2.

Kod: Zaznacz cały

W urnie jest 5 kul białych i 4 czarne. Losujemy bez zwracania 2 kule. Oblicz prawdopodobieństwo tego że wśród wylosowanych kul będzie przynajmniej jedna kula biała.
Oba zadania są o losowaniu bez powtórzeń, więc od czego zależy gdzie użyć kombinacje/wariacje??
Drugie zadanie zrobiłem na wariacje bez powt., pierwsze natomiast we wskazówce w odpowiedzi mam że trzeba użyć kombinacje. -- 25 listopada 2009, 23:38 --Ma ktoś jakiś pomysł??
ODPOWIEDZ