Oblicz prawdopodobieństwo

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
staw1979
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2009, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: staw1979 »

Wydawnicto ALFA zdecydował o wprowadzeniu na rynek trzech nowych książek mogących osiągnąć status bestselleru. Analitycy zajmujący sie marketingiem oszacowali prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu rynkowego dla każdej z tych książek na 75%.
Wyniki sprzedaży są niezależne.
Oblicz prawdopodobieństwo, że:
1. Wszystkie 3 książki osiągną sukces rynkowy
2. Dokładnie dwie odniosą sukces
3. Żadna nie wejdzie na listę bestsellerów

Czy ktoś może pomóc to rozwiązać, męczy mnie to zadanie strasznie.
Z góry dziękuje
mateuszl95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 14 paź 2009, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszwica
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 8 razy

Oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: mateuszl95 »

1. 75%= \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\) 100%-75%=25%=\(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)

\(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)=\(\displaystyle{ \frac{27}{64}}\) \(\displaystyle{ \approx}\)42%

2. \(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{3}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)=\(\displaystyle{ \frac{9}{64}}\)\(\displaystyle{ \approx}\)14%

3. \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)*\(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\)=\(\displaystyle{ \frac{1}{64}}\)\(\displaystyle{ \approx}\)1,56%

Co do drugiego nie jestem pewien
staw1979
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 22 paź 2009, o 22:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Oblicz prawdopodobieństwo

Post autor: staw1979 »

dziękuje. Wychodziło mi podobnie, nie jestem tylko pewny czy to w ramach tzw. prawdopodobieństwa warunkowego czy całkowitym?
ODPOWIEDZ