Rozkład kart u graczy

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Awatar użytkownika
Jaom
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2009, o 01:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Rozkład kart u graczy

Post autor: Jaom »

Witam uprzejmie!

Wstyd trochę, że na forum matematyczne zajrzałem dopiero gdy potrzebuję pomocy, ale mam nadzieję, że mimo to poda mi ktoś pomocną dłoń... No, ale do rzeczy.

Tak się złożyło, że będąc w klasie maturalnej pisze pracę 'zaliczeniową' z matematyki, w której porównuję ze sobą systemy licytacyjne w brydżu. Potrzebuję do tego pradopodobieństwa otrzymania konkretnych układów rąk, prawdopodobieństwo danej ilości kart w danym kolorze u gracza, danej ilości punktów, a także prawdopodobieństwo, że partner gracza ma daną ilośc kart w jakimś kolorze oraz punktów (As = 4, Król = 3,Dama = 2,Walet = 1, reszta kart jest niepunktowana) wiedząc ile my mamy. Innymi słowy musze wyliczyć jakie mam szanse na wylosowanie kontretnych rąk mając do sysposyzji 13 z 52 losowo wybranych kart ze standardowej talii. Jak już wspomniałem zainteresowany jestem również tym co otrzyma partner, czyli drugi z czterech graczy przy stole.

Nie ukrywam, że jedyne czego tak na prawdę potrzebuję to wzór na wyliczenie tego, podstawowe informacje na temat tego jak działa i jak to zastosować w tym przypadku (bo wyniki w zasadzie już mam: ). Niemniej, z miłą chęcią dowiedziałbym się w tym temacie nieco wiecej (wszak nie przypadkiem piszę pracę właśnie z matematyki).
jeśli coś schrzaniłem z tematem (tytuł/dział/prośba/treść) to najmocniej przepraszam - nie było to moją intencją.
ODPOWIEDZ