Urna i rzut do kosza - poz. rozszerzony

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
maggic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 mar 2009, o 18:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Urna i rzut do kosza - poz. rozszerzony

Post autor: maggic »

zad 1.
W urnie znajduje się n kul. Wśród nich 5 jest zielonych. Wyjęto losowo dwie kule. Wyznacz n tak aby prawdopodobieństwo wylosowania dwóch kul zielonych było mniejsze niż \(\displaystyle{ \frac{2}{11}}\)

zad 2.
Trzech uczniów celuje do kosza. Prawdopodobieństwa trafienia są dla nich odpowiednio równe \(\displaystyle{ \frac{3}{5}}\) , \(\displaystyle{ \frac{2}{5}}\) , \(\displaystyle{ \frac{1}{5}}\) . Oblicz, prawdopodobieństwo że trafi tylko jeden uczeń.

-- 7 paź 2009, o 21:18 --

z zadaniem pierwszym sobie poradziłem

teraz jeszcze zadanie drugie, liczę na pomoc -- 7 paź 2009, o 22:10 --ech trochę pokombinowałem i jedno sensowne rozwiązanie jakie mi wyszło do zadania 2 to

\(\displaystyle{ \frac{3}{5} \cdot \frac{3}{5} \cdot \frac{4}{5} + \frac{2}{5} \cdot \frac{2}{5} \cdot \frac{4}{5} + \frac{2}{5} \cdot \frac{3}{5} \cdot \frac{1}{5} = \frac{58}{125}}\)

mógłby ktoś znający się na rzeczy napisać czy to dobrze, lub co jest źle?
nie mam do tego odpowiedz więc niestety nie mogę sprawdzić, a muszę mieć to dobrze na jutro zrobione
ODPOWIEDZ