prawdopodobieństwo-losowe wybieranie

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
fiolka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 1 kwie 2006, o 17:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wieś
Podziękował: 6 razy

prawdopodobieństwo-losowe wybieranie

Post autor: fiolka »

1. Drewniany sześcvian, ktorego wszystkie ściany pomalowano na zielono, został podzielony na 64 przystające małe sześciany. Wszystkie te sześciany dokładnie pomieszano, a następnie wybrano jeden. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia, że:
a) losowo wybrany sześcian ma jedną ścianę zieloną
b) losowo wybrany sześcian ma co najmniej jedną ścianę zieloną

2. W klasie jest 10 dziewcząt i 10 chłopców. Nauczyciel przydzielił uczniom miejsca w dwuosobowych ławkach tak, aby w każdej ławce siedział po lewej stronie chłopak, a po prawej dziewczyna. Kasia chciałaby siedzieć z Michałem. Oblicz prawdopodobieństwo, ze życzenie Kasi się spełni.

DZIEKUJĘ BARDZO ZA POMOC...I B. O NIĄ PROSZE!!
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

prawdopodobieństwo-losowe wybieranie

Post autor: Zlodiej »

Ad 1.

Trzeba tylko ładnie policzyć klocki z jedną pomalowaną ścianą, z conajmniej jedną pomalowaną ścianą. Jak sobie to w 3D narysujesz to widac, ze klocki z jedną pomalowaną ścianą znajdują się w środku każden z nich, czyli jest ich razem 6 razy 4, cyzli 24. Klocki niepomalowane są we wnętrzu dokładnie 4 razy 2 czyli 8, zatem pozostałych jest 32.

a)

\(\displaystyle{ P=\frac{24}{64}}\)

b)

\(\displaystyle{ P=\frac{56}{64}}\)


Ad 2.

Kasie może posadzić na 10 roznych sposobów tak samo jak Michała. A jest tylko 10 możliwości tak aby Kasia i Michał siedzieli razem, zatem \(\displaystyle{ P=\frac{10}{10\cdot 10}}\)
ODPOWIEDZ