rzucamy kostką do gry...

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Ageless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 13:32
Lokalizacja: Wszawa Stolyca :P
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

rzucamy kostką do gry...

Post autor: Ageless »

Rzucamy kostka do gry, aż do powtórzenia wyniku pierwszego rzutu. Oblicz prawdopodobieństwo, że liczba rzutów będzie mniejsza od pięciu.

Ja nie mam żadnego pomysłu, poza tym rach. p-stwa nigdy nie był moją mocną strona
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

rzucamy kostką do gry...

Post autor: Zlodiej »

Moze tak ... Troche na sile z drzewka ...

Rzucamy i wychodzi nam jakis wynik. Rzucamy drugi raz i wychodzi nam jakis wynik, albo taki sam \(\displaystyle{ \frac{1}{6}}\), albo inny \(\displaystyle{ \frac{5}{6}}\). I tak 5 razy. Wszystkie mozliwosci dojscia do wygranej w ciagu 4 ruchów sumujemy. Czyli

\(\displaystyle{ P=6(\frac{1}{6}(\frac{1}{6}+\frac{5}{6}(\frac{1}{6}+\frac{5}{6}\cdot\frac{1}{6})))=\frac{91}{216}}\)

Znaczy nie do konca 5. Bo wygrac, znaczy zakonczyc rzucanie mozna dopiero za drugim razem, a liczymy tylko do 4rtego razu, bo ma być mniejsze od 5 (nie mniejsze rowne).
Ageless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 13:32
Lokalizacja: Wszawa Stolyca :P
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

rzucamy kostką do gry...

Post autor: Ageless »

no dobra wynik jest taki jak ma być, ale zapisu zupełnie nie łapię zwłaszcza tej 6 na przedzie
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

rzucamy kostką do gry...

Post autor: Zlodiej »

Jak sobie rozpiszesz to za pomoca drzewka, to masz 6 roznych mozliwosci wyrzucenia jakiegos wyniku. A potem drzewko w jaka strone by nie poszlo to wszystko dzieje sie anaglogicznie. Dlatego 6. Potem jest tak, albo wyrzucimy wynik poczatkowy, czyli mnozymy razy 1/6, albo nie wyrzucimy i probojemy w nowym rzucie, czyli mnozymy razy 5/6 i znowu, albo wyrzucimy, albo nie i tak do 4 razy sztuka ^^ ...
Ageless
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 8 wrz 2004, o 13:32
Lokalizacja: Wszawa Stolyca :P
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 1 raz

rzucamy kostką do gry...

Post autor: Ageless »

dzięki
wszystkie zapadki na swoim miejscu - załapałem
ODPOWIEDZ