podniesienie prawdopodobieństwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
f00se
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna

podniesienie prawdopodobieństwa

Post autor: f00se »

Witam. Czy istnieją jakieś sposoby na podniesienie prawdopodobieństwa? A dokładnie chodzi o przypadek ze może się zdarzyć tylko jedno z dwóch zdarzeń, np rzut moneta. I nie chodzi mi o ogólne nie da się tylko czy może zostało odkryte coś nowego, bo wiem np ze przy trzech możliwościach zostało niedawno udowodnione ze można je podnieść.
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

podniesienie prawdopodobieństwa

Post autor: czeslaw »

Tak, ostatnio amerykańscy naukowcy odkryli, że orzeł wypada częściej. Rzucili monetą (dolarem) 3 razy i dwukrotnie wypadł orzeł.

No bądź poważny. Możesz podnieść prawdopodobieństwo wypadnięcia orła, jak posmarujesz reszkę masłem. Zgodnie z prawem Murphy'ego, spadnie masłem w dół.
f00se
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 sie 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna

podniesienie prawdopodobieństwa

Post autor: f00se »

A np wybieramy jedna (pierwsza) z trzech bramek i nie trafiamy, to przy kolejnej probie jesli zmienimy decyzje na na inna niz pierwsza mamy wieksze prawdopodobienstwo trafienia niz gdy dalej bedziemy za pierwsza. O tym slyszales?
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

podniesienie prawdopodobieństwa

Post autor: czeslaw »

Ale to nie jest żadne nowe odkrycie, ani świeżo wprowadzona reforma, to wynika z prawdopodobieństwa warunkowego (twierdzenie Bayesa). Poza tym ominąłeś założenie, że ogólnie wiadomo z góry, która bramka jest pusta. Bez tego założenia nic nowego nie wymyślisz, prawdopodobieństwo wyrzucenia orła to dokładnie 0.5 według klsaycznego schematu.

Polecam lekturę:
ODPOWIEDZ