Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Arxas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 9 sty 2008, o 03:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 13 razy

Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Post autor: Arxas »

Mam do rozwiązania następujące zadanie:
Siedem opon samochodowych zostało ponumerowanych liczbami od 1 do 7 w zależności od ich jakości od najlepszej do najgorszej. Klient wybrał losowo 4 opony. Skonstruować zbiór \(\displaystyle{ \Omega}\) i podać prawdopodobieństwo, że najlepsza opona jaką wybrał klient ma jakość 3.
Zapisałem zbiór A i \(\displaystyle{ \Omega}\):

\(\displaystyle{ \Omega=\{\{op_{1}, op_{2}, op_{3}, op_{4}\},\ op_{i} \in \{1, 2, ..., 7\}\}}\)
\(\displaystyle{ A=\{\{op_{1}, op_{2}, op_{3}, op_{4}\},\ op_{i} \in \{3, 4, ..., 7\}\}}\)

Następnie obliczyłem moc obydwu zbiorów:

\(\displaystyle{ #\Omega=7*6*5*4=840}\)

\(\displaystyle{ #A=5*4*3*2=120}\)

A potem prawdopodobieństwo:

\(\displaystyle{ P= \frac{#A}{#\Omega}= \frac{120}{840} \approx 0,143}\)

Uzyskany przeze mnie wynik jest jednak różny od tego, który podano w odpowiedzi do zadania, a mianowicie \(\displaystyle{ \sim 0,114}\).

Proszę o wskazanie mi, gdzie robię błąd i wytłumaczenie, jak to powinienem poprawnie policzyć. Chciałbym również prosić o potwierdzenie, czy dobrze zapisuję zbiory \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ \Omega}\).
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Post autor: czeslaw »

Moim zdaniem dobrze liczysz, w odpowiedziach często zdarzają się błędy.
Najbardziej zwyczajowy zapis rozwiązania wyglądałby tak:
\(\displaystyle{ \overline{\overline{\Omega}} = {7 \choose 4} = 35 \\ \overline{\overline{A}} = {5 \choose 4} = 5 \\ P(A) = \frac{5}{35} = \frac{1}{7}}\)

Czyli dokładnie to samo, co Ci wyszło. Nie wiem, jak można to inaczej policzyć, moim zdaniem jest ok. Pozdrawiam.
Mikolaj9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 535
Rejestracja: 19 gru 2008, o 15:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 49 razy
Pomógł: 62 razy

Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Post autor: Mikolaj9 »

Chwilę myślałem nad tym, zanim dotarło do mnie, o co w tym zadaniu tak naprawdę chodzi

Powiem tak: musisz wybrać tę trójkę
Arxas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 105
Rejestracja: 9 sty 2008, o 03:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 13 razy

Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Post autor: Arxas »

Ale przecież biorę pod uwagę tą oponę oznaczoną numerem 3. Opon, które może wybrać klient, jeśli zakładamy, że 3 to najlepsza, jest 5 (3,4,5,6,7). Nie mam zielonego pojęcia, czemu rozwiązanie się nie zgadza -.-

edit1: Coś mi zaświtało - przecież z treści zadania wynika, że on musi wybrać tą 3 - pozostałe opony mogą być dowolne, byle nie lepsze jakościowo niż 3.

edit2: Przecież dokładnie to napisałeś Mikołaju O.o - nie dotarło do mnie zaraz policzę i zobaczymy.

edit3:

\(\displaystyle{ A=\{\{op_{1}, op_{2}, op_{3}, op_{4}\},\ op_{1} \in \{3\},\ op_{2}, op_{3}, op_{4} \in \{4,5,6,7\}\}}\)

\(\displaystyle{ #A=1* {4 \choose 3}= \frac{4!}{3!(4-3)!}=4}\)

No i teraz się zgadza, dziękuję. Jeszcze mi tylko powiedzcie, czy dobrze zapisuję te zbiory
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Losowanie kompletu opon spośród 7 dostępnych rodzajów

Post autor: czeslaw »

Aha, faktycznie Ale ze mnie owca
Tak, dokładnie o to chodzi, wybieramy teraz 3 opony z 4, no bo 1 już mamy ustaloną. Teraz nawet wynik się zgadza z odpowiedziami.
Sorry, polski język je ciężki
ODPOWIEDZ