Minimalna wartość prawdopodobienstwa

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
natka007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 16 cze 2009, o 13:47
Płeć: Kobieta
Podziękował: 2 razy

Minimalna wartość prawdopodobienstwa

Post autor: natka007 »

Witam!
Dostałam zadanie na kolosie ale nie za bardzo wiem jak się do niego zabrać i je zrobić :/

Treść:
O zdarzeniach A B wiemy że P(A)=0,7 P(B)=0,4. Minimalna wartość \(\displaystyle{ P(A \cup B)}\) wynosi:
a) 0 ; b) 0,4 ; c) 1 ; d) 0,7

zdarzenia te traktuje jako zdarzenia normalne (nie niezależne) i wychodzą mi bzdury po obliczeniu \(\displaystyle{ P(A \cup B)}\)
szczelałam i zaznaczyłam odp b) 0,4

z kolei w innym zadaniu z wykresami:
(wg mnie) poprawna jest odp a) bo spełnia wszystkie warunki
b) nie spełnia 3 właściwości: niemalejąca; lewostronnie ciągła; \(\displaystyle{ \infty}\) o wartości 0 i 1
c) nie spełnia ciągłości lewostronnej
d) nie spełnia: niemalejąca i właściwości z \(\displaystyle{ \infty}\)

prof stwierdził że obydwie są złe


wytłumaczy mi ktoś te zadania a zwłaszcza 1?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Minimalna wartość prawdopodobienstwa

Post autor: loitzl9006 »

to pierwsze jest tak proste, że aż trudne.

Masz całą przestrzeń omega (zdarzenie pewne 1). W tej przestrzeni są zawarte zdarzenia A (0,7) i B (0,4). Żeby suma była najmniejsza to (tak na logikę) B (jako "mniejszy zbiór") musi zawierać się w A. (inaczej \(\displaystyle{ B \subset A}\), czyli B jest podzbiorem A. a w takich przypadkach

gdzie \(\displaystyle{ B \subset A}\) \(\displaystyle{ A U B = A}\) czyli 0,7 odp. D
Marcin121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2005, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koprowice
Pomógł: 1 raz

Minimalna wartość prawdopodobienstwa

Post autor: Marcin121 »

Oczywiście w pierszym odpowiedzią jest \(\displaystyle{ 0,7}\) ponieważ odpowiada to przypadkowi, że B siedzi w A, nie może być na odwrót ponieważ zachodzi nierówność \(\displaystyle{ A \subset B \Rightarrow P(A)\leq P(B)}\)

Co do drugiego to jeżeli któraś jest dobra to właśnie a.
ODPOWIEDZ