Probelm ze zrozumieniem zmiennej ciągłej i obl. prawdopodobi

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
Jam?asica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 15 cze 2009, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Probelm ze zrozumieniem zmiennej ciągłej i obl. prawdopodobi

Post autor: Jam?asica »

Witam,
w ramach powtórki z zakresu rachunku prawdopodobieństwa utknąłem na zrozumieniu liczenia prawdopodobieństwa ze zmiennymi ciągłymi . W związku z powyższym uprzejmie proszę o próbę wytłumaczenia mi jak liczy się prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegoś zdarzenia w zależności od pojawienia się jakiejś wartości zmiennej. Na przykład: załóżmy, że mamy próbę n=100, mogą wystąpić 3 zdarzenia: "dobrze", "średnio", "źle". w próbie było np. 20 zdarzeń dobrych, 55 średnich i 25 złych.
zmienna w tym czasie przyjmowała różne wartości powiedzmy od 0 do 3. Pytanie jak obliczyć prawdopodobieństwo, że w przypadku wystąpienia zmiennej=2.3 pojawi się zdarzenie "dobre", "średnie" i "złe". wiem, że powinienem wykorzystać tu wzór na funkcję gęstości Gaussa f(x)= (1/odch*(2*Pi)^1/2)*e^-((x-u)^2/2*wariancje). Przykład wymyśliłem z głowy ale chyba dobrze obrazuje to czego próbuję się dowiedzieć. Za wszelką pomoc będę ogromnie wdzięczny .
Pozdrawiam
bstq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 7 lut 2008, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 67 razy

Probelm ze zrozumieniem zmiennej ciągłej i obl. prawdopodobi

Post autor: bstq »

no tak widze ze masz problem ze zrozumieniem, postaram sie zrozumiec o co ci chodzi

-- 15 czerwca 2009, 15:54 --

"Pytanie jak obliczyć prawdopodobieństwo, że w przypadku wystąpienia zmiennej=2.3 pojawi się zdarzenie "dobre", "średnie" i "złe"."

Mówisz, że zmienna \(\displaystyle{ X=\text{dobre lub średnie lub złe}=1,2,3}\) - czyli zmienna DYSKRETNA, a potem pytasz się jakie jest prawdopodobieństwo, że \(\displaystyle{ X=2.3}\)
Odpowiadam takie prawdopodobieństwo wynosi zero, bo zmienna losowa nie przyjmuje innych wartości tylko 1,2,3
\(\displaystyle{ P\left(X=1\right)+P\left(X=2\right)+P\left(X=3\right)=1}\)
Moim zdaniem chodzi ci o dystrybuante... \(\displaystyle{ F}\) mam racje?
moge wytlumaczyc ci po ludzku co to sa zmienne ciagle i dyskretne, i ich dystrybuanty.
Jam?asica
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 15 cze 2009, o 13:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy

Probelm ze zrozumieniem zmiennej ciągłej i obl. prawdopodobi

Post autor: Jam?asica »

ok nvm
ODPOWIEDZ