mocne prawo wielkich liczb

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
julietka21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2008, o 19:37
Płeć: Kobieta

mocne prawo wielkich liczb

Post autor: julietka21 »

Gdzie swoje zastosowanie ma mocne prawo wielkich liczb?? Chodzi mi zarówno o jakiś konkretny przykład, jak i o bardziej ogólne podejście (dział probabilistyki, statystyki, typy zadań, problemów, zastosowanie w życiu itp.)
bstq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 319
Rejestracja: 7 lut 2008, o 12:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 67 razy

mocne prawo wielkich liczb

Post autor: bstq »

ja wiem tylko, że:
- w ubezpieczeniach - mamy pewność, że im więcej ludzi ubezpieczamy, tym bardziej średnia ze strat(wypłat odszkodowań) nie odchyli się znacznie od średniej przewidywanej (w szczególności nie spadnie poniżej 0):

- w metodach Monte Carlo obliczania całek:
chodzi o to, że musisz najpierw wiedzieć, że średnia z jakiegoś ciągu zmiennych losowych zbiega z prawdopodobieństwem 1 do jakiejś liczby i wtedy średnia z FUNKCJI CIĄGŁEJ f podziałanej na ten ciąg zmiennych losowych zbiega do FUNKCJI CIĄGŁEJ w punkcie: f(wartosc oczekiwana sredniej)
... /mmc01.pdf
(strona 12)


nic innego nie przychodzi mi do glowy:)
julietka21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 24 lis 2008, o 19:37
Płeć: Kobieta

mocne prawo wielkich liczb

Post autor: julietka21 »

Dzięki:) Dobre i tyle..
Potrzebuję bardzo wiarygodnego uzasadnienia, że to prawo jest jednym z istotniejszych w teorii prawdopodobieństwa, ale nie mam na to przykładów..
ODPOWIEDZ