Pytania co do prawdopodobieństwa.

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
lukasz938
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 20 gru 2008, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: StW
Podziękował: 2 razy

Pytania co do prawdopodobieństwa.

Post autor: lukasz938 »

Siemka mam pare pytań co do zadań z prawdopodobieństwa.

Jakimi sposobami można rozwiązywać zadania z prawdopodobieństwa?
Kiedy stosować metode drzewa?

Mój ogólny problem to że potrafie rozwiązać zadanie z prawdopodobieństwa metodą drzewa, która jest czasami bardzo długa i zajmuje dużo czasu którego niemam na sprawdzianie i dlatego potrzebuje szybszej metody. Z tego co sie uczyłem drugą metodą jest kombinatoryka lecz mam tu drugi problem ponieważ nie wiem jak dopasować typ treści do wzoru. Gdy znam już wzór potrafie sobie podstawić.

Nie rozumie np:
O co chodzi z tymi powtórzeniami?
O co chodzi z tym wzracaniem?
Niewiem jak z tekstu wyłapać jaki wzór zastosować np:
Na ile sposobów moge rozdać 9 kart pomiędzy 3 graczy (za pomocą kombinacji)
Ile jest mozliwości posadzenia 6 osób na 10 krzesłach (za pomocą wariacji)
(Niewiem jaka treść do obliczenia z pomocą wariacji z powtórzeniami)

Próbowałem rozkminić w jaki sposób działają te wzory ale to za suche bez przykładow ;(
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Pytania co do prawdopodobieństwa.

Post autor: lina2002 »

Proponuję poczytac podręcznik do matematyki. Jeżeli chcesz przykłady, to przeglądnij chociażby to forum. Jest przecież całe mnóstwo rozwiązanych zadań.
Ogólnie mogę Ci napisac, że kombinacje stosuje się gdy nie jest istotna kolejnośc wybierania, wariacje gdy jest. Wariacje z powtórzeniami stosujemy jak sama nazwa wskazuje, gdy elementy mogą się powtórzyc (np. zwracamy wylosowany numerek do urny i mozemy go wylosowac ponownie), a wariacje bez powtórzeń, jeżeli elementy nie mogą się powtarzac (np. jeżeli wylosujemy jakiś numerek, to nie zwracamy go z powrotem do urny). Nie polecam uczenia się wzorów na pamięc. Lepiej dowiedz skąd się biorą (zobacz sobie wyprowadzenia itd.) i staraj się myslec, a nie podstawiac za literki... Książki do prawdopodobieństwa przecież Ci nie bedę przepisywac .
Awatar użytkownika
qba1337
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 304
Rejestracja: 20 lis 2008, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: xXx
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 40 razy

Pytania co do prawdopodobieństwa.

Post autor: qba1337 »

Wariacje bez powtórzeń np jeśli masz powiedziane że pasażerowie wysiadają do różnych pięter lub np do różnych szuflad wkładamy ubrania .

Jeszcze taka mała rzecz a mianowicie jeśli masz np w zadaniu przykladowym
Z urny w której jest 4 kule czarne i 5 białych losujemy 2 kule. Oblicz prawdopodobieństwo wylosowania conajmniej 2 kul czarnych.

Wtedy dodajesz do siebie przypadki oczywiście z uwzgledniem kombinacji ich

I przypadek: 1 czarna 1 biała
II przypadek: 2 czarne
ODPOWIEDZ