Prawdopodobieństwo upadku monety

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
mareczek988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2009, o 14:30
Płeć: Mężczyzna

Prawdopodobieństwo upadku monety

Post autor: mareczek988 »

Witam
Bardzo prosiłbym o rozwiązanie nastepującego zadania z góry dziękuje.
od tego zadanie zalezy być albo nie byc na matmie.

Oblicz jaki promień musi mięć moneta aby prawdopodobieństwo stanięcia na kancie wynosiło 1/3.

Pozdrawiam Marek
Citizen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 284
Rejestracja: 27 maja 2009, o 17:28
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 36 razy

Prawdopodobieństwo upadku monety

Post autor: Citizen »

Hmm, mam taką swoją teorie ;P. Nie chciałem pisać, bo myślałem że ktoś mądrzejszy rozwiąże zadanie, ale skoro to na zaliczenie i nikt nie napisał to podziele się swoimi przemyśleniami. Lepsze to niż nic . Skoro prawdopodobieństwo ma wynosić 1/3 to szansa, że moneta spadnie na kant musi byc taka sama jak ta, że spadnie na orła lub reszkę, więc wydaje mi się, że szerokośc kantu musi być taka sama jak średnica monety. Czyli promień monety musi wynosić \(\displaystyle{ \frac{1}{2}x}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) - szerokość kantu.

Takie moje domysły, powodzenia!
steku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 cze 2009, o 18:40
Płeć: Mężczyzna

Prawdopodobieństwo upadku monety

Post autor: steku »

Hmm może pomogę...

Skoro prawdopodobienstwo upadku na kant ma byc 1/3 to zostaje 2/3 na awers i rewers, ktore maja taka sama powierzchnie. Wychodzi wiec, ze mamy po 1/3 na kazda strone monety.

A wiec pi*r^2 musi byc rowne 2pi*r*h - zakładam, ze moneta jest swego rodzaju walcem. h jest naszą niewiadomą.

h=r/2
mareczek988
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 cze 2009, o 14:30
Płeć: Mężczyzna

Prawdopodobieństwo upadku monety

Post autor: mareczek988 »

Dziękuje bardzo za pomoc mam nadzieje ze uda przyjmie mi to i zalicze
Pozdrawiam-- 13 cze 2009, o 23:00 --Zadanie jest źle rozwiązane ponieważ trzeba uwzględnić środek cieżkości motety.
Więc dalej walcze z matme
ODPOWIEDZ