Problem w ruletce europejskiej

Definicja klasyczna. Prawdopodobieństwo warunkowe i całkowite. Zmienne losowe i ich parametry. Niezależność. Prawa wielkich liczb oraz centralne twierdzenia graniczne i ich zastosowania.
improperuse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 09:31
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: improperuse »

Siemanko!
Jak obliczyc prawdopodobienstwo, ze dany numer np "0" nie wypadnie 50 razy z rzedu w ruletce europejskiej?

Czy oblicza sie to tym sposobem: \(\displaystyle{ \left( \frac{36}{37} \right) ^{50}}\) ?

Pytam bo mialem "dwoje" z matmy i juz dawno nic nie pamietam z rachunku prawdopodobienstwa...

Radziu
Dagger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2009, o 21:52
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Dagger »

nie mogę sobie przypomnieć jak to powinno być
ale na 100% nie tak jak napisałeś, bo wtedy prawdopodobieństwo wtedy wyszłoby takie, że na 4 próby serii po 50 rzutów kulką, w conajmniej jednej wyjdzie ci 50 razy pod rząd 0 ...


może tak:

\(\displaystyle{ 1- \left( \frac{1}{37 ^{50} } \right)}\) ??


liczę prawdopodobieństwo trafienia tej jednej liczby z 37 50 razy pod rząd, a potem prawdopodobieństwo odwrotne?
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Nakahed90 »

Szansa, że numer 0 wypadnie w jednym razie wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{37}}\), tur mamy 50 a więc szansa, że wypadnie 50 razy pod rząd wynosi \(\displaystyle{ (\frac{1}{37})^{50}}\)
improperuse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 09:31
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: improperuse »

Czyli jesli chce obliczyc ze nie wypadnie 50 razy pod rzad to moj wzor jest ok?
Dagger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2009, o 21:52
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Dagger »

improperuse pisze:Czyli jesli chce obliczyc ze nie wypadnie 50 razy pod rzad to moj wzor jest ok?
jak napisałem, nie jest ok, policz sobie ze swojego wzoru i zobacz co ci wyjdzie a potem się zastanów racjonalnie czy takie prawdopodobieństwo jest realne
Nakahed90 pisze:Szansa, że numer 0 wypadnie w jednym razie wynosi \(\displaystyle{ \frac{1}{37}}\), tur mamy 50 a więc szansa, że wypadnie 50 razy pod rząd wynosi \(\displaystyle{ (\frac{1}{37})^{50}}\)
zgadzam się a prawdopodobieństwo że taka sytuacja się nie zdarzy to różnica między 1 a wynikiem z w/w wyliczenia prawda Nakahed90 ?
improperuse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 09:31
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: improperuse »

Policzylem i wyszlo 0.25411 czyli jesli sie nie myle ponad 25%, zdarzalo mi sie wielokrotnie ze dany numer nie wypadal przez kolejne 50 tur, wiec uwazam ze takie prawdopodobienstwo jest jak najbardziej realne.
Ostatnio zmieniony 28 maja 2009, o 10:53 przez improperuse, łącznie zmieniany 1 raz.
Dagger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2009, o 21:52
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Dagger »

improperuse pisze:Policzylem i wyszlo 0.25411 czyli jesli sie nie myle ponad 2.5%, zdarzalo mi sie wielokrotnie ze dany numer nie wypadal przez kolejne 50 tur, wiec uwazam ze takie prawdopodobienstwo jest jak najbardziej realne.
a czy przypadkiem 0.25 to nie jest 25% ??

ok jeśli prawdopodobieństwo na poziomie 25% uważasz za normalne że nie wypadnie ci pod rząd 50 razy ten sam numerek... to by znaczyło, że w pierwszej serii 50 rzutów nie masz 50x0 w drugiej serii 50 rzutów nie masz 50x0 w trzeciej serii 50 rzutów nie masz 50x0 pod rząd, ale już w czwartej (25% = jeden na cztery) wyjdzie ci 50 rzutów po 0 pod rząd
Ostatnio zmieniony 28 maja 2009, o 10:57 przez Dagger, łącznie zmieniany 1 raz.
improperuse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 09:31
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: improperuse »

..no pisalem za mialem dwa z matmy..juz zedytowalem
Dagger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2009, o 21:52
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Dagger »

ja też ...zedytowałem
improperuse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2009, o 09:31
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: improperuse »

ok..ale w takim razie rownania ktore Ty oraz Nakahed podaliscie tez sa nieprawidlowe (na moj chlopski rozum) bo wtedy wychodzilo by na to ze takie zjawisko prawie wogole nie wystepuje, a mi na ok 1300 kolejno zanotowanych spinow dany wybrany numer "nie wypadal przez 50 razy pod rzad" ponad 7 razy, acha no i pewnie musze zaznaczyc ze nie obieralem jednego i tego samego numeru w ciagu tych 1300 spinow wiec jak wyliczyc to prawdopodobienstwo?
Dagger
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 27 maja 2009, o 21:52
Płeć: Mężczyzna

Problem w ruletce europejskiej

Post autor: Dagger »

Dagger pisze: \(\displaystyle{ 1- \left( \frac{1}{37 ^{50} } \right)}\)
jeżeli przyjmiemy że \(\displaystyle{ \left( \frac{1}{37 ^{50} } \right)}\) jest liczbą strasznie małą, to się zgadza, a co będziesz mieć jak od 1 odejmiesz tę bardzo małą liczbę ?
Będzie prawie jeden
co interpretuję że prawie nigdy na 50 kolejnych rzutów nie wystąpi sytuacja że będziesz miał jakąkolwiek liczbę 50 razy pod rząd.
czyli praktycznie zawsze wystąpi sytuacja że nie będziesz miał 50x0 pod rząd

Nake pominął jedno słówko "nie" w treści zadania, dlatego nasze wzory się różnią

zobacz! bo to istotne ja mam z przodu tego wzoru 1-
ODPOWIEDZ